Villarreal ka konfirmuar një largim të sulmuesit spanjoll Paco Alcacer (1993) që i bashkohet skuadrës së Emirateve të Bashkuara Arabe Al Sharjah në formë huazimi

Nëndetësja e Verdhë konfirmoi një marrëveshje huazimi për Alcacer në një njoftim të rrallë dhe ende nuk është e qartë se sa do të zgjasë marrëveshja e huazimit.

Javi Mata Gil ishte të paktën në gjendje të shtonte se marrëveshja kishte një opsion për të blerë.

Alcacer mbërriti në Villarreal në janar 2020 si nënshkrimi i tyre rekord, që kushtoi 23 milionë euro. Megjithatë, mes lëndimeve dhe mospërputhjes, gjërat nuk kanë shkuar siç duhet për Alcacer.  Në dy sezonet e tij e gjysmë, Alcacer shënoi 21 gola në 76 paraqitje.  Edhe pse ish-trajneri Javi Calleja e përdori atë më shpesh, ishte e qartë se Unai Emery nuk i beson plotësisht atij.

Huazimi duhet t’i lejojë Villarreal fleksibilitet të madh në treg pa ndikuar pagat e tij në kufirin e pagave të tyre.  Emery me sa duket dëshiron një numër tjetër 9 për të plotësuar lojtarët si Arnaut Danjuma dhe Gerard Moreno.