Paris Saint-Germain është i lumtur të njoftojë nënshkrimin e Fabián Ruiz (1996) nga Napoli për 23 milionë euro.

Mesfushori spanjoll ka firmosur një marrëveshje pesëvjeçare me klubin parizian deri më 30 qershor 2027.

I lindur në Los Palacios y Villafranca, në Andaluzi, Fabián Ruiz iu bashkua akademisë së të rinjve të Real Betis Balompié, duke bërë debutimin e tij me ekipin e parë në dhjetor 2014.

Pasi fitoi titullin e divizionit të dytë spanjoll atë sezon, ai bëri kalimin e tij në La Liga në 2015. Pas  një periudhë e huazuar në Elche CF, ai u vendos në ekipin e parë të Betis, duke bërë 35 paraqitje në sezonin 2017/18.

Në verën e vitit 2018, ai iu bashkua skuadrës së Serie A SSC Napoli për 30 milionë euro.  Gjatë katër sezoneve me klubin italian, Fabian Ruiz luajti 166 ndeshje, duke shënuar 22 gola dhe duke shënuar 15 asistime.  Mesfushori spanjoll kontribuoi në suksesin e klubit në Coppa Italia 2019/20.

Ai bëri debutimin e tij me Spanjën U21 në tetor 2017 (14 paraqitje, 5 gola), duke i ndihmuar ata të fitojnë EURO U21 në verën e 2019 dhe u emërua lojtari më i mirë i turneut.  Ai më pas bëri hapin për në ekipin e të rriturve (15 paraqitje, 1 gol), duke bërë debutimin e tij kundër Ishujve Faroe në qershor 2019. Ai u paraqit në tre ndeshje në EURO 2020 për La Roja.