Mesfushori francez Paul Pogba (1993) ka nënshkruar një kontratë trevjeçare deri në 30 qershor 2026 me Juventusin me pagë brutto 8 milionë euro fikse plus bonuse deri në 2.5 milionë euro të tjera në sezon.

Futbollisti vjen si transferimi i lirë pasi i mbaroi kontrata me Manchester Unitedin por Juventusi do të paguajë komisione me vlerë 2.5 milionë euro deri në 31 gusht 2022.

Pogba do të veshë fanellën me numrin 10 te klubi bardhezi.

“Kur themi lamtumirë, pas një aventure të mrekullueshme të jetuar së bashku, në një cep të zemrës ka gjithmonë pak shpresë për t’u parë përsëri, herët a vonë.

Me Paulin ishte pikërisht kështu.  Në vitin 2016 rrugët tona u ndanë pas 4 vitesh të pabesueshme.  Vite në të cilat ai djaloshi i talentuar francez më pak se 20 vjeç bëri debutimin e tij në ekipin e parë dhe pas më pak se një muaji shënoi golin e tij të parë.  Vite në të cilat kishim mësuar të mbanim frymën sa herë që e shihnim të ngarkonte goditjen nga jashtë. E dinim se si mund të përfundonte dhe shpesh përfundonin me një ulërimë gëzimi (për të qenë të saktë, nga jashtë zonës, Paul shënoi 14 herë në 4 sezone të Serisë A, më shumë se çdo tjetër te Juventus si Pjanic).

Vite në të cilat Pogba u bë kampion i çmendur, duke fituar shumë në fanellën bardhezi, duke prekur Ligën e Kampionëve në 2015, duke dhënë 12 asiste vetëm në sezonin e tij të fundit në Torino, duke u larguar me një plaçkë prej 34 golash, të cilave u shtohen bukuroshja e 32 asistimeve, për gjithsej 66 gola që e panë atë protagonist.

Më pas i thamë lamtumirë dhe ndërkohë ai shenjtëroi talentin dhe fuqinë e tij, duke u bërë edhe kampion bote me Francën në 2018.

I thamë lamtumirë, por nuk harruam kurrë: ka diçka stërgjyshore në thirrjen e shtëpisë, ajo diçka që në fund, pas njëmijë aventurash, të bën të kthehesh.

Pauli është kthyer në Torino, iku si djalë, rikthehet për të qenë burrë dhe kampion, por një gjë nuk ka ndryshuar: dëshira për të shkruar faqe të tjera të reja të paharrueshme, së bashku.

Nuk mund të ishim më të lumtur: Pogba është kthyer me ne.” , – thuhet në njoftimin e klubit bardhezi.