Bordeaux disa minuta pasi shpalli lamtumirën e Jean-Louis Gasset shpall emrin e trajnerit të ri. Ai është Vladimir Petkovic (1963), i cili kthehet të stërvisë një klub pas përvojës te Lazio, e cila përfundoi në 2014.

Që atëherë boshnjaku i natyralizuar zviceran, ishte komisioneri teknik i përfaqësueses zvicerane, duke bërë rekordin për paraqitje dhe duke e udhëhequr ekipin në fazën përfundimtare të Kupës së Botës 2018 dhe dy fazave përfundimtare të Kampionatit Evropian, me qershonë mbi  tortë me çerekfinalen e arritur në edicionin e kaluar, duke eliminuar Francën, një shtet që do ta mirëpresë atë për tre vitet e ardhshme.