Mesfushori Alan Varela (2001) i është bashkuar FC Portos nga Boca Juniors për 8 milionë euro.

Argjentinasi ka firmosur një kontratë pesëvjeçare deri më 30 qershor 2028 dhe do të veshë fanellën me numrin 22.

Varela bëhet lojtari më i fundit argjentinas që ka bërë kërcimin në Evropë, duke nënshkruar një kontratë pesëvjeçare me gjigantët portugez, duke iu bashkuar atyre nga Boca Juniors.

Mesfushori 22-vjeçar po lidhej me një lëvizje dhe klubi e bëri njoftimin të mërkurën.

Argjentinasi Varela foli për faqen zyrtare të FC Porto. Ja çfarë kishte për të thënë:
Jam shumë i lumtur që i bashkohem një klubi aq të madh sa FC Porto dhe mezi pres të takoj shokët e mi të ri të skuadrës dhe të shkoj në ambientet e klubit të njohur… Ndihem shumë i lumtur. Stadiumi është i bukur, mezi pres të luaj këtu dhe do të filloj punën menjëherë për të parë nëse jam i denjë për besimin e trajnerit tim deri në fundjavë.”

FC Porto publikoi një video ku njoftonte Varelën teksa shfaqnin klipe të Lucho González, Lisandro López dhe Agustín Marchesín, të gjithë duke luajtur për klubin.