Sulmuesi brazilian Gabriel Veron (2002) kalon nga Palmeiras te Porto për 10 milionë euro.

Sulmuesi anësor Gabriel Veron është shtimi i fundit i FC Porto dhe ka nënshkruar një kontratë të vlefshme për pesë sezonet e ardhshme, deri në 30 qershor 2027.

Sulmuesi i ri brazilian, vetëm 19 vjeç, arrin në Invicta nga Palmeiras dhe ka bërë të gjitha stërvitjet e tij në stemën e São Paulos, pasi kishte debutuar për ekipin e parë në vitin 2019 (tre ndeshje, dy gola dhe një asistim).

Pikërisht në vitin 2019, sulmuesi u zgjodh lojtari më i mirë në Botërorin U-17, në të cilin luajti një rol kryesor në titullin e fituar nga kombëtarja e Brazilit.  Një vit më pas, në 2020, Gabriel Veron mori një rol edhe më të madh në Verdão dhe luajti gjithsej 37 ndeshje, në të cilat shënoi 9 gola dhe bëri 5 asiste.

Ai ndihmoi Palmeiras të fitonte të parën nga dy Kupat e njëpasnjëshme Libertadores (2020 dhe 2021) dhe tregoi pse ai është një nga talentet e rinj më të mëdhenj në futbollin brazilian.

 Në sezonin aktual, sulmuesi që mund të luajë të gjitha pozicionet në sektorin sulmues shënoi 2 gola dhe bëri 6 asiste për ekipin e São Paulo.

Tani e tutje, Gabriel Veron do të jetë lojtar i FC Porto dhe do të integrojë skuadrën e komanduar nga Sérgio Conceição.

Në anën e pasme do të ketë numrin 7.