Paris Saint-Germain është i kënaqur të njoftojë se Christophe Galtier është emëruar si trajner i ekipit të parë. Francezi ka nënshkruar kontratë për dy sezone deri më 30 qershor 2024.

Ish-mbrojtësi 55-vjeçar është kthyer në një nga trajnerët më të njohur dhe me përvojë në futbollin francez.

Pasi karrierës së tij si lojtar i erdhi fundi, Christophe Galtier filloi një karrierë të suksesshme si trajner, fillimisht si asistent dhe më pas trajner i Saint-Étienne (2009-2017), përpara se t’i bashkohej Lille (2017-2021) dhe më pas Nice (2021-2022).  .

Galtier udhëhoqi Saint-Étienne në trofeun e tyre të parë në 32 vjet, Coupe de la Ligue 2013, si dhe rikthimin e klubit në skenën evropiane.

Ish-ndërkombëtari i Francës U19 – kampion i Evropës U19 si lojtar në 1988 – më pas u zhvendos në veri për të menaxhuar Lille.

Në Francën Veriore Christophe Galtier punoi krah për krah me strukturën e futbollit të vendosur nga Luis Campos, me Lille që përfundonte nënkampione të Ligue 1 në 2019 dhe e katërta në 2020 përpara se të arrinte suksesin e madh duke u bërë kampione e Francës në 2021.

I njohur për ekspertizën e tij taktike dhe menaxhimin e lojtarëve, Christophe Galtier ka fituar gjithashtu çmime prestigjioze individuale si çmimi i trajnerit më të mirë të Ligue 1 në Trophées UNFP në tre raste (2013, 2019 dhe 2021).

Christophe Galtier deklaroi:

Jam i kënaqur që bashkohem me Paris Saint-Germain, dua të falënderoj pronarin Nasser Al-Khelaïfi, Luis Campos dhe klubin për besimin e tyre tek unë.  Unë jam plotësisht i vetëdijshëm për përgjegjësitë e përfshira për të trajnuar këtë ekip të jashtëzakonshëm, i cili është një nga skuadrat më konkurruese dhe spektakolare në Evropë.  Jam i kënaqur që punoj me të gjithë këta lojtarë të talentuar si dhe me stafin e nivelit të lartë këtu në klub.  Ne pranojmë gjithçka që Paris Saint-Germain përfaqëson në futbollin francez dhe ndërkombëtar.  Fokusi im është te ambicia, puna e palodhur dhe të shfrytëzoj sa më shumë potencialin e ekipit.  Jam i lumtur të bëhem trajner i kësaj skuadre dhe të jem në stolin e mrekullueshëm të Parc des Princes, një stadium që mishëron një pasion për futbollin.”

Nasser Al-Khelaïfi, Pronar dhe Drejtor Ekzekutiv i Paris Saint-Germain:

Ne jemi të kënaqur të mirëpresim Christophe në familjen Paris Saint-Germain.  Rekordi i Christophe është i jashtëzakonshëm dhe ai ka gëzuar sukses në çdo klub që ka drejtuar.  Arritjet e tij të shumta bazohen në një karakter të jashtëzakonshëm që nxjerr më të mirën nga lojtarët dhe ekipet e tij, bazuar në një frymë kolektive.  Ne jemi krenarë që kemi një trajner francez dhe presim me padurim kapitullin tjetër të rritjes së klubit me Christophe.”