Paris Saint-Germain është i kënaqur të njoftuar nënshkrimin e Nordi Mukiele (1997) nga RB Leipzig për 12 milionë euro.

Mbrojtësi francez është i lidhur me klubin kryeqytetas deri më 30 qershor 2027.

Nordi Mukiele filloi stërvitjen e tij në Paris FC përpara se t’i bashkohej, në moshën 16 vjeçare, Stade Lavallois, një ekip që atëherë luante në Ligue 2. Përfaqësuesi francez luajti ndeshjen e tij të parë zyrtare me ekipin e parë në nëntor 2014, kundër ‘AJ Auxerre, dhe nënshkroi kontratën e parë profesionale disa muaj më vonë.

I linduri në Montreuil nënshkroi me Montpellier HSC në fillim të vitit 2017. Pas 50 ndeshjeve të Ligue 1 me fanellën e Herault, ai u transferua në RB Leipzig në verën e vitit 2018. Mbrojtësi i gjithanshëm, i aftë për të luajtur në krahun e djathtë dhe në qendër, bëri 146 ndeshje me klubin gjerman (10 gola, 11 asistime) dhe fitoi Kupën e Gjermanisë majin e kaluar.

Nordi Mukiele hodhi hapat e tij të parë në përzgjedhjet kombëtare me U18, më pas iu bashkua skuadrave U19, U20 dhe U21.

Më 7 shtator, ai pati paraqitjen e tij të parë me Blutë e Didier Deschamps kundër Finlandës, në kuadër të eliminatoreve për Botërorin 2022.