Paris Saint-Germain është i kënaqur të mirëpresë Gonçalo Ramos (2001).

Sulmuesi portugez 22-vjeçar është në huazim për 20 milionë euro me opsion blerjeje për 45 milionë euro deri në fund të sezonit.

I lindur në Olhão, në jug të Portugalisë, më 20 qershor 2001, Gonçalo Ramos iu bashkua qendrës stërvitore të Benfica-s në Lisbon në vitin 2013. Ai bëri debutimin e tij të zhurmshëm profesional në korrik 2020. Gjatë një kampionati kundër Desportivo Aves, atëherë 19-vjeçar Sulmuesi i vjetër i djathtë hyri në lojë në minutën e 87-të dhe shënoi dy herë në tre minuta të shkurtra.

Gjatë sezonit 2021/2022, ai u vendos përgjithmonë në rotacionin e ekipit të parë dhe zbuloi Ligën e Kampionëve. Një finalizues i mrekullueshëm, Gonçalo Ramos përfitoi nga një rikthim në çerekfinale kundër Liverpoolit në prill 2022 për të zhbllokuar golin e tij në garat më prestigjioze evropiane.

Sezonin e ardhshëm, ai u vendos përgjithmonë si titullar dhe shënoi 27 herë në 47 ndeshje në të gjitha garat. Ai gjithashtu feston ndeshjen e tij të parë me përzgjedhjen portugeze kundër Nigerisë më 17 nëntor 2022 me një gol dhe një asist. Fernando Santos më pas e mban atë në grupin e tij për të marrë pjesë në Kupën e Botës 2022 në Katar. Qendërsulmuesi i fuqishëm do të shkëlqejë atje veçanërisht me një hat-trick kundër Zvicrës në raundin e 16-të. Ai tani ka 7 paraqitje për 4 gola me Selecção.

“Është një krenari e madhe dhe një lumturi e madhe të bashkohem me Paris Saint-Germain.
PSG është një nga klubet më të mëdha në botë me një nga skuadrat më të mira.” , – ishin fjalët e para të portugezit Gonçalo Ramos.