Paris Saint-Germain është i kënaqur të njoftojë nënshkrimin e francezit Randal Kolo Muani (1998) nga Eintracht Frankfurt për 95 milionë euro.

Sulmuesi, i cili do të mbajë numrin 23, ka nënshkruar një kontratë 5-vjeçare me klubin deri në 30 qershor 2028.

Pasi luajti për disa klube në rajonin Île-de-France gjatë fëmijërisë së tij, Randal Kolo Muani përfundimisht iu bashkua akademisë së FC Nantes në vitin 2015. Sulmuesi priti deri më 30 nëntor 2018 për të bërë debutimin e tij profesional në një ndeshje të Ligue 1 në Saint-Etienne. .

Sezonin e ardhshëm, njeriu nga Bondy në Seine-Saint-Denis u huazua në Boulogne Côte d’Opale, ku bëri 14 paraqitje në Kombëtare, duke shënuar 3 gola dhe duke dhënë 5 asistime. Ai u kthye në Les Canaris si lojtar i rregullt për sezonin 2020-2021, duke bërë 40 paraqitje në të gjitha garat, duke shënuar 10 gola dhe duke dhënë 9 asistime.

Futbollisti i djathtë, i cili përdoret më shpesh në front, por mund të luajë në të gjitha pozicionet sulmuese, vazhdoi me një tjetër sezon të fortë (41 ndeshje, 13 gola, 7 asistime) dhe një titull në Coupe de France përpara se të bashkohej me Eintracht Frankfurt. Në Gjermani, ai u vendos shpejt si një komponent kyç i ekipit të tij, duke gjetur rrjetën 23 herë në 46 paraqitje gjatë sezonit 2022-2023.

Paraqitjet bindëse të lojtarit 1.87 milion në Bundesligë e shtynë Didier Deschamps ta thërriste atë në skuadrën e Francës. Ai bëri paraqitjen e tij të parë kundër Austrisë në Ligën e Kombeve në shtator 2022, përpara se të nisej me skuadrën franceze për Kupën e Botës në Katar dy muaj më vonë.
Ai shënoi për Les Bleus në gjysmëfinalen kundër Marokut dhe shënoi një gol në finale kundër Argjentinës. Në moshën 24-vjeçare francezi ka bërë 9 paraqitje për Les Bleus.

“Ne jemi të kënaqur të mirëpresim Randal Kolo Muani një parizien dhe francez krenar në Paris Saint-Germain; në qytetin dhe shtëpinë e tij. Ne kemi punuar jashtëzakonisht shumë për ta kaluar këtë transferim. Randal është një lojtar fantastik ndërkombëtar francez dhe është i përkushtuar ndaj PSG-së dhe projektit tonë. Jam shumë i emocionuar që shoh Randalin me fanellën e PSG-së, duke dhënë gjithçka për klubin”, – tha Nasser Al-Khelaifi.

Është fantastike të kthehem atje ku filloi gjithçka! Më tërhoqi projekti i klubit. Tani mezi pres të shkoj në punë dhe më në fund të luaj me këto ngjyra.” , – tha Randal Kolo-Muani.