Xavi Simons, mesfushori holandez 19-vjeçar i PSG-së dhe ish i të rinjve të Barcelonës, largohet nga klubi parizian për të nënshkruar një kontratë afatgjatë me PSV Eindhoven deri më 30 qershor 2027 si një transferim I lirë.

Kontrata e të riut holandez me Paris Saint Germain përfundoi më 30 qershor, ndonëse gjithçka dukej se ishte një fakt i vazhdueshëm pas pjesëmarrjes së lojtarit në 9 ndeshje sezonin e kaluar dhe shkëlqimit në Ligën e të rinjve, ku shënoi 6 gola dhe 4 asistime. në 7 ndeshje.

“Ne kemi parë pothuajse të gjitha ndeshjet e tij këtë sezon, si dhe ndeshjet për ekipin kombëtar. E kemi parë edhe live në Ligën e të rinjve në Leipzig, Paris, Bruges, Mançester dhe kundër Sevillës. Ai na bindi. Xavi ka atë që duhet. për t’u bërë një lojtar i rëndësishëm i PSV-së. Ai është gati ta marrë atë”,  – tha John de Jong, drejtor sportiv i PSV-së.

“Ambicia e shprehur nga drejtuesit më ka emocionuar. Kam folur me trajnerin shumë herët dhe ai më tregoi për projektin që klubi ka nisur. Unë e di se si dëshiron të luajë dhe si e sheh rolin tim në të. Unë jam në një pikë të karrierës sime ku duhet të filloj të marr minuta. Kjo është e mundur këtu”,  – rrëfeu Simons për faqen e PSV-së.