PSV dhe FC Barcelona kanë arritur një marrëveshje për Sergiño Dest (2000). Mbrojtësi i krahut të djathtë i bashkohet klubit holandez në huazim për një vit.

Klubi holandez gjithashtu ka një opsion për të blerë ndërkombëtarin 22-vjeçar të lindur në Holandë por që luan për përfaqësuesen e Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Sergiño Gianni Dest ka qenë nën kontratë me FC Barcelona për tre sezonet e fundit. Në total, ai luajti 72 herë për katalanasit, me të cilët fitoi Kupën e Spanjës në vitin 2021. Sezonin e kaluar ai u huazua te AC Milan. Dest nuk është aspak i panjohur me Eredivisie. Mbrojtësi i djathtë ka shijuar stërvitjen e tij si futbollist profesionist në Ajax, ku luajti 23 ndeshje në ligë.

Në moshën 18-vjeçare, Dest bëri debutimin e tij për “The Stars and Stripes”, megjithëse mund të kishte zgjedhur “Portokallinë” për shkak të shtetësisë së tij të dyfishtë. Ai tani është një ndërkombëtar i nderuar me 26 ndeshje ndërkombëtare dhe dy tituj të Ligës së Kombeve të CONCACAF. Te PSV gjen dy bashkëlojtarë nga skuadra amerikane me Malik Tillman dhe Ricardo Pepin.

“PSV punonte me mua çdo ditë dhe kjo më dha një ndjenjë të mire. Përveç kësaj, mendoj se stili i lojës së Bosz-it më përshtatet vërtet. Do të kthehem në Holandë si i njëjti tip futbollisti, por me shumë më tepër eksperiencë dhe shpresojmë një rikthim më të lartë. Mezi pres për debutimin tim.” , – thotë Sergiño ndërsa boja në kontratën e tij është ende duke u tharë

Drejtori i Çështjeve të Futbollit, Earnest Stewart, ndan entuziazmin e Sergiños:

“Nëse një lojtar me të vërtetë dëshiron, kjo të jep një ndjenjë shumë të mirë. Ai është një mbrojtës shumë i aftë që mund të kontribuojë edhe në sulm me kreativitetin dhe eksplozivitetin e tij”. Steëart pret që blerja e re të jetë së shpejti në fushë: “Ai ka qenë i përfshirë në të gjithë përgatitjen në FC Barcelona, ​​kështu që është në formë”.