Lajmi është njoftuar zyrtarisht përmes një deklarate e klubit kuqezi, e cila lexon si më poshtë:

AC Milan njofton se Ricardo Rodríguez i është bashkuar PSV Eindhoven në huazim. Klubi i Milanit i uron lojtarit gjithçka më të mirë për pjesën tjetër të sezonit.’

Sipas raportime të përhapura po pretendojnë se Ricardo Rodriguez (1992) i është bashkuar PSV në bazë të një huazimi 6 mujor prej 2 milion eurosh me një mundësi për ta blerë për 4 milion euro, megjithatë nuk ka asnjë konfirmim në deklaratën e secilit klub në lidhje me mundësinë e bërjes së përhershme.

Zvicerani u bashkua nga Wolfsburg në verën e vitit 2019 dhe luajti 93 ndeshje në të gjitha garat për kuqezinjtë, duke shënuar 4 gola.

Sidoqoftë këtë sezon, ai kishte humbur vendin e tij su titullar prej Theo Hernandez, i cili arriti nga Real Madrid në korrik.

Ai ka vendosur të mbajë fanellën me numër 68 që është ditëlindja e mamasë së tij.