PSV merr holandezin Jerdy Schouten (1997) nga Bologna FC për 12 milionë euro.

Holandezi ka nënshkruar një kontratë deri në 30 qershor 2028 me klubin nga Eredivisie dhe do të mbajë fanellën me numrin 22.

Jerdy kaloi nëpër akademinë e të rinjve të ADO Den Haag, ku bëri debutimin e tij profesional në 2016. Menjëherë më pas ai u nis për në Telstar, ku u zhvillua me shpejtësi. Ai tërhoqi vëmendjen e Excelsior Rotterdam dhe pas vetëm dymbëdhjetë muajsh në Eredivisie ai u mor nga Bolonja. Në vitin 2022 ai bëri debutimin e tij me Portokalli kundër Uellsit nën drejtimin e trajnerit të atëhershëm të Kombëtares, Louis van Gaal.

Gjatë katër viteve të fundit ai ka luajtur jo më pak se 109 ndeshje për Bologna FC. Në këtë ai arriti të shënonte dy herë dhe u përfshi në gjashtë gola si deklarues. Tani që ekzaminimi mjekësor nuk ka sjellë asnjë pengesë, Jerdy është zyrtarisht anëtar i PSV-së.

Jerdy ishte në krye të listës sonë, sepse profili i tij përshtatet në mënyrë të përkryer me futbollin që duam të luajmë.
Kjo nuk është asgjë. Jo vetëm vetë lojtari, por edhe ata përreth tij ishin shumë entuziastë.” , – thotë Drejtori i Çështjeve të Futbollit Earnest Stewart, i cili është krenar që një lojtar me përvojë nga Seria A ka zgjedhur PSV.

Kjo konfirmohet nga vetë blerja krejt e re Jerdy:
Isha shumë i lumtur kur PSV tregoi interes dhe i tha menjëherë agjentit tim se ky është hapi që dua të bëj.
PSV është e zënë duke krijuar diçka të bukur dhe kjo i përshtatet ambicieve të mia. Unë me të vërtetë e pres me padurim këtë aventurë.”