PSV forcon mesfushën me Malik Tillman (2002), i cili vjen nga Bayern Munchen në huazim njëvjeçar për 1 milion euro.

Mesfushori sulmues i lindur në SHBA, i cili gjithashtu mban një pasaportë gjermane, shijoi stërvitjen e tij të të rinjve në klubin nga Bavaria, ku bëri debutimin e tij në Bundesligë në vitin 2021. Sezonin e kaluar, Malik iu dha në huazim Rangers FC. Në Premiershipin Skocez ai shënoi dhjetë herë në 28 ndeshje të ligës.

Drejtori i Çështjeve të Futbollit Earnest Stewart është shumë i kënaqur me ardhjen e Malik, i cili ishte në interes edhe të një sërë klubesh të tjera:
Ne po kërkonim një lojtar me aftësi shënimi dhe që mund të veprojë edhe në hapësira të vogla. Malik ishte shumë i mirë në skauting. Ai është mësuar me një nivel të lartë, ndaj kam besim se mund të përshtatet shpejt”.

Disa faktorë ishin përcaktues që Malik të zgjidhte PSV-në:

Unë kam një marrëdhënie të mirë me Stewart dhe Peter Bosz ishte gjithashtu një arsye e rëndësishme që unë të vija në Eindhoven. Më pëlqen stili i tij i lojës: shumë sulme, duke mos i dhënë hapësirë ​​kundërshtarit, që më përshtatet. Ish-shoku im i skuadrës Mathijs de Ligt vlerësoi gjithashtu trajnerin dhe PSV-në. Unë gjej kushte të shkëlqyera këtu në një qytet të bukur.
Unë e dua topin dhe gjithmonë dua të luaj rreth kuadratit të kundërshtarit. Shënimi është gjëja më e mirë që ekziston, por më pëlqen edhe një asistim i mrekullueshëm. Kam aspiruar gjithmonë numrin 10, ndaj jam shumë i kënaqur që do të luaj me të”.