Anësori sulmues Thorgan Hazard (1993) vjen në PSV nga Borussia Dortmund si huazim 6-mujor për 500 mijë euro. Belgu është përforcimi i dytë në këtë periudhë transferimi. Me Thorgan, PSV ka marrë impulsin e dëshiruar sulmues.

29-vjeçari belg luajti për Belgjikën në Kupën e Botës në Katar jo shumë kohë më parë.

Thorgan thotë se është shumë i lumtur me kalimin e tij në PSV:

“Është një klub i bukur me një fanellë të bukur. PSV është ende duke marrë pjesë në ligë, kupë dhe në Evropë. Me të vërtetë po pres me padurim garat e mëdha.”

Menaxheri i përgjithshëm Marcel Brands është shumë i kënaqur me ardhjen e sulmuesit:

 “Thorgan është një lojtar i gjithanshëm dhe ai mund të luajë në disa pozicione. Ai gjithashtu ka shumë përvojë ndërkombëtare”.

Thorgan ka luajtur tashmë 411 ndeshje në futbollin profesionist. Në të ai shënoi 85 gola dhe dha 95 asistime.