Paris Saint-Germain ka liruar Rafinha Alcantaran (1993) për ta lejuar mesfushorin të bashkohet me skuadrën e Katarit Al Arabi SC.

29-vjeçari pësoi rënie në Parc des Princes, duke u paraqitur vetëm 5 herë në të gjitha garat sezonin e kaluar përpara se t’i bashkohej Real Sociedad si huazim në dhjetor.

Rafinha shijoi më shumë kohë lojë për Real Sociedadin pasi u shfaq 17 herë në La Liga, duke shënuar 1 gol për të ndihmuar Sociedadin të përfundonte në vendin e gjashtë.

Por reprezentuesi brazilian me dy ndeshje lëvizi më tej në renditjen e mesfushës pas kthimit të tij në kryeqytetin francez, me Christophe Galtier që nënshkroi Renato Sanches, Vitinha, Carlos Soler dhe Fabian Ruiz.

Me Kupën e Botës që vjen më vonë gjatë vitit në Katar, Rafinha është transferuar në Doha për t’u bashkuar me Al Arabi me një kontratë dyvjeçare, pasi ai i dha fund qëndrimit dy-vjeçar me kampionët e Ligue 1.

Al Arabi është në krye të Ligës së Yjeve të Katarit, me katër fitore dhe një humbje nga pesë ndeshjet e tyre të para.