Real Madridi ka kompletuar nënshkrimin e qendërmbrojtësit gjerman, Antonio Rudiger (1993) sic është konfirmuar nga vetë klubi spanjoll.

Kontrata e qendërmbrojtësit me Chelsean do të skadojë më 30 qershor 2022 dhe ai hodhi poshtë përpjekjet e Bluve për ta lidhur atë me një marrëveshje të re.

Në vend të kësaj, Rudiger ka zgjedhur të bëjë lëvizjen te kampionët evropianë dhe spanjollë, duke u bërë nënshkrimi i parë i verës për Carlo Ancelottin.

Madridi ka konfirmuar se Rudiger ka nënshkruar një marrëveshje katërvjeçare në Santiago Bernabeu, duke e lidhur atë me Los Blancos deri në 30 qershor 2026.

Raportimet shkruajnë se ai do të fitojë rreth 9.3 milionë euro në sezon për sa i përket pagës, si dhe një tarifë të madhe nënshkrimi pasi vendosi të bashkohet me Madridin, pavarësisht konkurrencës nga Paris Saint-Germain, Barcelona dhe Bayern Munich.

Duke postuar në llogarinë e tij në Twitter menjëherë pasi transferimi i tij u njoftua nga të dy klubet të enjten, Rudiger tha:

Jam krenar të njoftoj se do t’i bashkohem Real Madridit. Jam shumë i emocionuar për të gjitha sfidat përpara dhe mezi pres të luaj ndeshjet e mia të para për këtë klub të madh”.

Rudiger do të prezantohet para mediave në Madrid të hënën më 20 qershor, në zbulimin e tij zyrtar.

Ardhja e Rudiger do të thotë gjithashtu se Madridi tani ka, të paktën në letër, mbrojtjen më të mirë në Evropë, duke iu bashkuar David Alaba, Eder Militao, Dani Carvajal, Ferland Mendy dhe Nacho.

Ardhja e tij do të lejojë gjithashtu Alaba-n e gjithanshëm të vendoset në krahun e majtë në lojëra kur skuadrat kundërshtare luajnë më shumë në mbrojtje, duke i dhënë Ancelottit më shumë opsione sesa kishte gjatë sezonit të tij të parë në klub.

Fakti që ai me siguri vlen mbi 60 milionë euro në tregun e transferimeve, nxjerr në pah se sa humbja e tij pa pagesë është një biznes kaq i keq për Blutë, veçanërisht pasi grupi i tyre i ri u ul në tavolinë.