La Real Sociedad dhe RC Celta kanë arritur një marrëveshje për transferimin e sulmuesit anësor spanjoll Brais Mendez (1997) për 15 milionë euro.

Real Sociedad nga ana e tij ka arritur marrëveshje me lojtarin deri në 30 qershor 2028. Ai do të veshë numrin 23.

Brais Méndez lindi në Mos, Pontevedra, më 7 janar 1997. Pas një faze të shkurtër në akademinë e të rinjve të Villarrealit, ai iu bashkua akademisë së të rinjve të Celta de Vigo në moshën 15 vjeçare. Në moshën 20 vjeçare, ai bëri debutimin e tij për ekipin e parë dhe nga Në atë moment, ai u bë një nga lojtarët kryesorë të skuadrës Celtic në sezonet e fundit. Në pesë vite me Celtën ai ka luajtur gjithsej 166 ndeshje dhe ka shënuar 22 gola. Një lojtar i aftë dhe i talentuar me këmbë të majtë, Brais Méndez bëri debutimin e tij me ekipin e të moshuarve në vitin 2018, kur ishte 21 vjeç. Një sulmues i talentuar magjik, i talentuar dhe me vetëbesim mbërrin në Real për të përforcuar një mesfushë plot cilësi.