Real Sociedad ka arritur marrëveshje me RB Leipzig për huazimin për një sezon falas të sulmuesit André Silva (1995). Një marrëveshje është arritur edhe me lojtarin portugez. Real Sociedad ruan një opsion blerjeje përfundimtare të lojtarit.

André Silva lindi në Gondomar (Portugali) më 6 nëntor 1995. Ai u stërvit në kategoritë e brendshme të FC Porto, në ekipin e parë të së cilës debutoi në moshën 20-vjeçare. Dy sezone të mira te klubi portugez, me 24 gola, e katapultuan te Milani, i cili pagoi 38 milionë euro për transferimin e tij. Pas një sezoni si rosonero, në të cilin shënoi 10 gola, Silva u transferua te Sevilla. Në La Liga ai ishte autor i 11 golave. Në sezonin 20-21 ai u huazua te Eintracht, një klub që përfundoi duke marrë të drejtat e tij një vit më vonë. Silva përfundoi dy sezone të jashtëzakonshme për skuadrën gjermane, duke shënuar gjithsej 45 gola. Këto shifra bënë të mundur që ai të nënshkruante me Leipzig, një klub që pagoi 23 milionë euro për të dhe për të cilin ai ka luajtur dy sezonet e fundit, duke shënuar 26 gola, njëri prej tyre në Reale Arena në ndeshjen e UEFA Europa League.

Andre Silva deklaroi për Real Sociedad TV:
“Jam i lumtur. Është hapi që doja të bëja, të luaja në La Liga, te Real Sociedadi. Kam luajtur në këtë stadium dy vite më parë, kam ndjerë energji shumë të mirë dhe jam shumë i emocionuar që do të rikthehem dhe do të mund të konkurroj sa më shpejt. Real ka ecur mirë në vitet e fundit dhe unë vij këtu për t’i bërë objektivat më të mëdha dhe më të mëdha. Me atë që është arritur kohët e fundit, e di që njerëzit janë shumë të lumtur dhe shpresoj që me energjinë time të jenë edhe më të lumtur. Po punoj për t’u rikuperuar sa më shpejt, duke dhënë maksimumin për të mbërritur sa më i fortë në fushë. Unë dua shumë t’i përkas grupit, të takoj të gjithë, të marr idetë e trajnerit dhe të vazhdoj me ekipin”.