Chelsea ka konfirmuar se ka rinovuar zyrtarisht kontratën me Reece James (1999).

Mbrojtësi i djathtë anglez ka nënshkruar kontratë me Blutë edhe për pesë vite të tjera, me mundësi vazhdimi për një vit tjetër.

Sipas mediave angleze paga e tij e re do të jetë katërfishuar. Ai do të fitojë 13 milionë stërlina (15 milionë euro) në sezon.

Klubi i futbollit Chelsea është i kënaqur të njoftojë se Reece James ka nënshkruar një kontratë të re gjashtëvjeçare. Një i dalë nga akademia në Cobham, i cili u stërvit për herë të parë me ne në moshën gjashtë vjeçare, James është shfaqur si një nga lojtarët e rinj më të mirë në lojë. Shkathtësia e tij, aftësia krosuese, pozicionimi dhe atletizmi nënkuptojnë se ai është po aq i rehatshëm në mesfushë ose në treshen e mbrojtjes, sa edhe në krahun e sulmit, dhe duke u përkushtuar në klub deri në vitin 2028, tifozët e Blues mund të shijojnë talentin e jashtëzakonshëm të James për shumë, shumë më gjatë”, – shkruhet në njoftimin e tyre.

Duke rënë dakord për kontratën e re, Todd Boehly tha:
Ne jemi të emocionuar që i japim Reeces një kontratë të re afatgjatë me Chelsean. Ai është një lojtar i jashtëzakonshëm dhe një njeri i vërtetë i Chelseat, dhe ne të gjithë presim me padurim ta shikojmë atë të vazhdojë të lulëzojë në Stamford Bridge”.

Reece James deklaroi më pas:
“Jam mbi hënën me kontratën time të re dhe jam mirënjohës për tifozët, pronësinë e re dhe të gjithë të përfshirë në klub. Mezi pres të shoh se çfarë do të sjellë e ardhmja dhe jam i sigurt se do të kemi shansin për të fituar shumë trofe”.