Stade de Reims njofton se ka transferuar sulmuesin anësor Junya Ito (1993) nga Genk për 10 milionë euro.

Futbollisti i përfaqësueses japoneze me është angazhuar në Stade de Reims deri në 30 qershor 2026.

Me origjinë nga Yokosuka (Japoni), e famshme për kantierin e saj të Marinës Perandorake, sulmuesi japonez me përvojë mbërrin në Qytetin e Kurorëzimit dhe shpreson të mbretërojë në vijën e parë të sulmit të Reims!  Një adhuries i futbollit, sulmuesi i ri udhëtoi nëpër Japoni derisa shijoi kulmin me Kashiwa Reysol: në 124 ndeshje të luajtura me fanellën e Aurinegro, Junya gjeti rrjetën 22 herë dhe dha 32 asiste!

Sulmuesi anësor, atëherë 25 vjeç, ra në sy të KRC Genk dhe fluturoi drejt objektivave të reja. 6 muaj pas ardhjes së tij (14 ndeshje të luajtura për 3 gola dhe 2 asiste), Junya dhe shokët e tij janë titulluar kampionë të Belgjikës nën urdhrat e Philippe Clément, trajneri aktual i AS Monaco. I huazuar për një sezon e gjysmë, klubi belg vendos të ushtrojë opsionin e blerjes në fund të një sezoni 2019-2020 ku Genk po konkurronte në Ligën prestigjioze të Kampionëve.  Japonezi është në harmoni me një ekip që luan rolet kryesore në kampionat dhe vesh tunikën Smurfen 144 herë për gjithsej 29 gola dhe 49 asiste.

Junya Ito është një anësor ultra i kompletuar, me një gamë të gjerë teknike.  Kreativ dhe vendimtar, ai mund të luajë në të dyja anët e sulmit, duke admiruar cilësinë e tij si qendër dhe aftësinë e tij për të eliminuar.  Të gjitha këto janë cilësi që e shtynë Mathieu Lacour-in dhe njësinë e rekrutimit të Stade de Reims t’i kushtojnë vëmendje këtij ndërkombëtari japonez.

Junya ka demonstruar rregullsi mbresëlënëse statistikore, duke përfunduar rregullisht si pasuesi më i mirë në kampionatet në të cilat ka luajtur.  Ai është gjithashtu jashtëzakonisht i aftë para portës.  Ai bën pjesë në këtë pakicë lojtarësh eksentrikë të aftë për të qenë në origjinë por edhe në fund të aksioneve.  Ai do të jetë homologu i përsosur i Arbër Zenelit, i cili gjithashtu është shumë vendimtar”, – deklaroi Mathieu Lacour, drejtori i përgjithshëm i Reims.

Reprezentuesi japonez (36 ndeshje – 9 gola), Ito do të bëhet lojtari i 13-të japonez që luan në Ligue 1 Uber Eats dhe i pari me Stade de Reims!

Skeda e Junya Ito

  • Datëlindja: 9 Mars 1993
  • Vendlindja: Yokosuka, Kanagawa (Japoni)
  • Lartësia: 1m76cm
  • Pozicioni: Sulmues, krahu i djathtë
  • Këmba: e djathtë
  • Klubet e mëparshme: Kanagawa Uni (Japoni), Ventforet Kofu (Japoni), Kashiwa Reysol (Japoni), KRC Genk (Belgjikë).