Keito Nakamura (2000) është i Reims! Anësori sulmues japonez 23-vjeçar ka nënshkruar një kontratë 5-vjeçare me bardhekuqtë deri në 30 qershor 2028.

Ai transferohet nga klubi austriak LASK për 12 milionë euro.

Keito zbulon botën profesionale me klubin Gamba Osaka (Japoni). Ai luajti ndeshjen e tij të parë në J-League në formë huazimi në Evropë; në Twente në Holandë, në Saint Trond në Belgjikë dhe në FC Juniors OO në Austri për t’u ambientuar me futbollin evropian.

Më pas vjen kërcimi i madh në verën e vitit 2021. Vendasi e Osakës mbërrin në LASK në Austri si pjesë e një transferimi.

Mbajtës në të gjitha kategoritë e moshave me përzgjedhjen japoneze, nga U15 deri në U21, mbledhja e tij me A marsin e kaluar më pas shfaqet si një vazhdim logjik. Nakamura do të luajë dy ndeshje me Samurai Blue dhe do të shënojë golin e parë kundër El Salvadorit.

Cilësitë në shërbim të efikasitetit

I lëvizshëm, i shkathët, me cilësi teknike mbresëlënëse, veçanërisht në hapësira të vogla, Keito dallohet për shumëllojshmërinë e lojës dhe paletën e tij të gjerë teknike, i aftë për të tejmbushur, i mbërthyer në vijën e kontaktit, si dhe për të hyrë brenda. Me këmbën e djathtë, por shpesh duke përdorur këmbën e majtë, anësori japonez mund të evoluojë në 10 ose 9 e gjysmë, në mbështetje të sulmuesit. Cilësitë teknike që përdor në shërbim të efikasitetit. 28 herë vendimtar (20 gola, 8 asistime në të gjitha garat) sezonin e kaluar, Keito është një nga anësorët më pjellorë në Evropë! Statistikat mbresëlënëse për një lojtar ekscentrik. Pas Diakite, Salama, Khadra dhe Bojang, ndërkombëtari japonez është blerja e 5-të sulmuese nga Champagne gjatë këtij afati kalimtar. Një goditje e bukur për drejtuesit sportivë të Reims, të cilët iu desh të përballeshin me kompeticionet e larta evropiane në këtë rast.

“Një nënshkrim si ky i jep pak më shumë lehtësi projektit dhe vjen për të konkretizuar një punë të ndërmarrë disa sezone më parë. Ashtu si Junya Ito, Keito është pjesë e kësaj pakice lojtarësh ekscentrikë vendimtarë, të aftë për të krijuar, por edhe për të përfunduar veprimet. do të kompletojë në mënyrë cilësore linjën e sulmit bardhekuq”, – shpjegon Mathieu Lacour, menaxheri i përgjithshëm i Stade de Reims.

Unë jam dikush që më pëlqen të flas, më pëlqen të ndërveproj me njerëz, të shkëmbehem. Më pas më duhen edhe momente vetëm, më të qeta.  
Më pëlqen të shkoj në Disneyland në Japoni. Tani që jam në Francë, duhet patjetër të shkoj dhe të zbuloj Disneyland Paris. Më pëlqen atmosfera, personazhet…    
Më pëlqen shumë të shkoj për shëtitje. Qoftë me miqtë, familjen apo vetëm. Ne rregullisht shkojmë për shëtitje në qytet ose jashtë.” , – ishin fjalët e para të Nakamurës.