Talenti francez Amine Gouiri (2000) ka kaluar nga OGC Nice te Stade Rennais F.C. për 28 milionë euro.

Qendërsulmuesi ka nënshkruar një kontratë pesëvjeçare deri në 30 qershor 2027.

Lojtari me 28 gola dhe 19 asistime, në vetëm dy sezone në Nice, u bashkua me radhët e Stade Rennais F.C. Një produkt i pastër i skuadrës së Lionit, Amine Gouiri pësoi në moshën 18-vjeçare një këputje të ligamentit kryq disa muaj më vonë nënshkrimi i kontratës së tij të parë profesionale. Pas disa muajsh rikuperimi, ai gjeti kohë për të luajtur nën trajnerin aktual të Stade Rennais F.C. Gjatë afatit kalimtar veror 2020/2021, ai u largua për të kënaqur OGC Nice. Cilësitë e tij me topin shpejt bënë mrekulli pasi në ndeshjen e tij të parë me Aiglons, ai shënoi një dopietë të shkëlqyer kundër Lens. Një teknik i jashtëzakonshëm, ai ka pasur një sërë paraqitjesh të shkëlqyera në Côte d’Azur dhe me Les Bleuets, ku ka shënuar 10 gola në 21 paraqitje.

Amine nuk mbërrin në një territor të panjohur në dhomën e zhveshjes Rouge et Noir. Ai me të vërtetë ka evoluar tashmë me Martin Terrier në Lyon, ku njohu edhe Florian Maurice dhe Bruno Genesio, por edhe Adrien Truffert, Warmed Omari, Loïc Badé dhe Arnaud Kalimuendo me të cilët luan në ekipin France Espoirs.

Reagimi i Olivier Cloarec, Kryetar Ekzekutiv – Drejtor i Përgjithshëm i Stade Rennais F.C.:

“Amine e ka provuar tashmë veten në Ligue 1, pavarësisht moshës së tij të re, pasi ai tashmë ka shënuar më shumë se 20 gola në dy sezone, pa harruar një numër mjaft të konsiderueshëm asistimesh. Për një lojtar të ri ai ka një përvojë shumë të konsiderueshme në kampionatin francez. Një nga zgjedhjet që udhëhoqi këtë ardhje është teknika e tij. Ai është një lojtar që mund të kombinohet me lojtarët e tjerë sulmues në skuadrën tonë. Ai gjithashtu njeh disa lojtarë të klubit, sepse ne kemi një numër prej tyre që luajnë në ekipin France Espoirs. »

Florian Maurice, Drejtor Teknik i Stade Rennais F.C. deklaroi:

“Amine, ai nuk është më një lojtar i ri. Ai ka fituar përvojë dhe pjekuri në sezonet e fundit duke luajtur sezone të plota në OGC Nice me gola dhe asistime. Ishte një mundësi e shkëlqyer për ta nënshkruar atë. Ai është një lojtar që e njoh prej kohësh dhe që shkon në mënyrë perfekte me atë që duam të vendosim. Ka aftësinë për të performuar mirë në hapësira të vogla. Ai është në gjendje të eliminojë por edhe të luajë lojën e kombinuar dhe mbi të gjitha të jetë vendimtar. Ai tashmë njeh shumë lojtarë që janë në klub, është një plus për integrimin e tij. »