Pas ndeshjes së tij të fundit të luajtur të martën në mbrëmje me Young Boys të Bernës, të cilët ai i ndihmoi të kualifikoheshin në fazën e grupeve të Champions League, mesfushori Fabian Rieder (2002) i dha preferencën e tij Stade Rennais F.C. ku transferohet për 15 milionë euro.

Talenti zvicerian ka nënshkruar një kontratë deri më 30 qershor 2027 me klubin francez.

I mbërritur dje në kryeqytetin Breton për ekzaminimin mjekësor tradicional, Fabian Rieder u largua kështu nga vendlindja e tij, pas dy titujve kampionë në 2021 dhe 2023 dhe një Kupë të Zvicrës, për të nisur një sfidë të re, atë të bindjes dhe joshjes së Ligës. 1 Uber Eats . I dashuruar me zjarr gjatë këtij afati kalimtar veror, mesfushori i gjithanshëm 21-vjeçar është bërë lojtar standard në kampionatin zviceran në tre vjet. E dëshmuar nga statistikat e tij, 122 ndeshje, 15 gola dhe 24 asistime në të gjitha kompeticionet (24 ndeshje të kupave evropiane). Teknika e tij e mprehtë – me këmbën e majtë si këmbën e fortë – dhe efikasiteti i tij i kombinuar me një “frymë luftarake” shumë karakteristike e bënë numrin tonë të ri nr. 32 një ndërkombëtar A më pak se një vit më parë. Ai ka marrë pjesë veçanërisht në dy ndeshje të Botërorit të fundit, kundër Kamerunit dhe Brazilit.

Fabian Rieder:

“Është një moment i mrekullueshëm për mua, po i bashkohem një klubi me shumë ambicie. Unë do të jap gjithçka. Ish-klubi im tani u kualifikua në fazën e grupeve të Champions League, jam shumë i lumtur që përfundoi kështu me Young Boys. Tani mund të përqendrohem plotësisht në sfidën time të re. Në Rennes do të kem mundësi të fërkohem me lojtarë shumë të mirë, do të evoloj në një grup teknik shumë të fortë. Klubi dëshiron të luajë në maksimum Europa League, është një sfidë shumë interesante. Stade Rennais ka arritur gjëra të mëdha në sezonet e fundit dhe unë me të vërtetë doja ta ndihmoja klubin të arrijë objektivat e tij të rinj. Tashmë mezi pres të luaj në Roazhon Park dhe të takoj tifozët. »

Olivier Cloarec, Kryetar Ekzekutiv – Kryeshefi Ekzekutiv:

“Ai është një nga shpresat e mëdha të futbollit zviceran. Ai tashmë ka një përvojë të konsiderueshme në garat evropiane. Ai iu bashkua përzgjedhjes A në moshën 19-vjeçare. Në moshën 21-vjeçare, ai mori pjesë në Kupën e Botës. Kemi gjashtë vjet që luajmë në Evropë, fama e klubit shkon përtej kufijve të Francës dhe Fabian është i bindur se Stade Rennais mund të shkojë edhe më lart. »

Florian Maurice, Drejtor Teknik:

“Ai ka një përvojë pavarësisht moshës së tij të re, pasi ka më shumë se tre vjet që luan si profesionist, në një ekip që ka qenë kampion i Zvicrës dhe ka luajtur në Kupën e Evropës. Ai vjen për të përforcuar mesfushën pas largimit të Lovro Majer dhe për të zgjeruar këtë sektor për të luajtur me themel të gjitha garat. Si një ndërkombëtar A që mori pjesë në Kupën e Botës epike, dhe nga statistikat e tij bindëse, ai ishte i lakmuar nga klube shumë të mira gjermane për shembull, të apasionuar pas këtij lloji të lojtarëve. Ai nuk e lëshon kurrë, qëndron dhe ka atë prekje teknike që e bën atë një lojtar interesant për stilin tonë të lojës. Shpresojmë që ai të sjellë në Stade Rennais gjithçka që mundi të tregojë me Young Boys. »