AS Roma ka njoftuar blerjen përfundimtare të paraqitjeve sportive të futbollistit turk Zeki Celik (1997) nga Lille për 7 milionë euro.

Mbrojtësi i djathtë ka nënshkruar kontratë me Romën deri më 30 qershor 2026 dhe do të veshë fanellën me numrin 19.

“Për mua është një nder të luaj për një klub kaq të rëndësishëm. Kam ambicie të mëdha dhe dua të kontribuoj në suksesin e ekipit.  Ndihem gati dhe i fokusuar, nuk dorëzohem kurrë dhe do të më shihni gjithmonë duke luftuar në fushë”, , – ishin fjalët e para të Çelikut te Giallorossi.

Një futbollist i përfaqësuese turke, Zeki Celik e filloi karrierën e tij në Bursaspor, më pas vazhdoi me Karacabeyspor dhe Istanbulspor, përpara se të nënshkruante nga Lille në 2018.

Me uniformën e klubit francez ai fitoi Ligue 1 në vitin 2021, duke grumbulluar gati 150 paraqitje në të gjitha garat.