Sulmuesi shqiptar, i njohur me Ligën Spanjolle, arrin falas në Unión Deportiva Las Palmas dhe nënshkruan për një vit.

Sulmuesi Armando Sadiku (05/27/1991, Shqipëri) do të veshë të verdhë sezonin e ardhshëm pasi të largohet nga Club Bolívar. Sadiku është një qendër referimi përpara e cila gjithashtu ka lëvizshmëri. Ai është një përfundues dhe ka një lojë të mirë pasimesh. Vjen për të sjellë cilësi të ndryshme dhe për të plotësuar zonën e sulmit. Sadiku e njeh mirë Ligën Spanjolle, pasi ka luajtur në radhët e Levantes dhe Malagas.

Sulmuesi filloi karrierën e tij sportive në Shqipëri nga ku bëri hapin e parë në Divizionin e Dytë të Zvicrës duke nënshkruar për FC Lornaco. Në vitin e tij të dytë në vendin zviceran, ai shënoi 20 gola në 33 ndeshje me A.C. Lugano duke tërhequr vëmendjen e FC Zürich. Nga FC Zürich ai shkoi në huazim te FC Vaduz dhe FC Lugano. Pastaj ai kaloi nëpër Legia de Varsovia, për të përfunduar mbërritjen në Spanjë, konkretisht Levante në vitin 2018. Nga Levante ai do të shkonte në huazim te FC Lugano dhe më vonë në Malaga. Me ekipin bardheblu në sezonin 2019/20, ai grumbulloi 13 gola dhe një asist, duke u bërë një pjesë kryesore për qëndrueshmërinë e tyre në Divizionin e Dytë. Pas caktimit të tij, ai do të përfundonte kontratën e tij me Levante për të shkuar në Superligën Turke, në shkallën e parë dhe në janar 2021 ai shkoi në Bolivi për t’u bashkuar me radhët e Klubit Bolívar, ekip nga i cili mbërrin falas.

Sadiku do të arrijë në Gran Canaria këtë të dielë dhe do të paraqitet si një lojtar i ri i verdhë të hënën e ardhshme, pasi të kalojë kontrollin mjekësor.