Futbollisti i Ganës, mesfushori Abdul Salis Samed (2000) ka përfunduar një transferim në skuadrën franceze të Ligue 1, RC Lens përpara sezonit të ardhshëm.

Klubi francez në javët e fundit ka qenë në bisedime me Clermont Food për nënshkrimin e mesfushorit të ri të talentuar dhe transferimi është arritur për 5 milionë euro.

“Fushata e transferimeve të Lens vazhdon me rekrutimin e tretë të verës, Salis Abdul Samed.  Në moshën 22-vjeçare, ganezi, i formuar në radhët e akademisë prestigjioze Jean-Marc Guillou, shpërtheu në Ligue 1 gjatë stërvitjes së fundit, në Clermont-Ferrand.  Mesfushori intensiv, vrapues i palodhur dhe i pajisur me një pasime të klasit të parë me këmbë (në top 5 të pasimeve më të mira në Ligue 1 sezonin e kaluar) mesfushori shfaq një energji të tejmbushur dhe një gëzim infektiv të jetës.
Ai është regjistruar për 5 sezone dhe do të zbulojë Bollaert-Delelis në këpucët e një Blood and Gold, ai që kishte luajtur takimin e tij të parë në Francë në strofkën arteziane nën ngjyrat e CF63,” – konfirmon një deklaratë e klubit nga RC Lens për nënshkrimin e Salis Abdul Samed.