Valencia ka njoftuar nënshkrimin e Samu Castillejo (1995) me një kontratë trevjeçare deri në 3 qershor 2025.

Anësori i është bashkuar Los Che nga AC Milan, pasi  ka kaluar katër sezone me ta. Tarifa e transferimit është zero por ka disa bonuse të lidhura me performancën e përfshirë në marrëveshjen midis dy klubeve. AC Milan ka kursyer 7.1 milionë euro nga paga brutto e Samu Castillejos tani që ai është larguar nga klubi.

Ai bëri 113 paraqitje për klubin e Serie A, duke shënuar 10 gola dhe duke dhënë 15 asiste. Megjithatë, ai e kishte të vështirë të ishte titullar nën drejtimin e Stefano Piolit. Dhe tani, ai ka përfunduar një transferim në La Liga, pasi ka luajtur më parë për Villarreal.

Ai është nënshkrimi i parë i ri për Gennaro Gattuso, i cili u bë trajneri i ri i klubit në fund të sezonit të kaluar.

Spanjolli ka përfunduar transferimin e tij në vendlindjen e tij dhe është prezantuar edhe si lojtar i ri i Valencias.

Castillejo ka pasur vështirësi për të qenë në fushë gjatë sezoneve të fundit dhe një rikthim në La Liga mund të jetë i dobishëm për moralin e tij. Ai ka zbuluar se ishte afër bashkimit me Valencia-n në janar, por tani, me një vit të mbetur në marrëveshjen e tij, Milani nuk e kundërshtoi marrëveshjen për ta lënë të largohej.