Samuel Iling-Junior (2003) ka nënshkruar një kontratë të re deri më 30 qershor 2025 me opsion edhe per 2 vite te tjera me Juventusin, duke i dhënë fund spekulimeve për të ardhmen e tij në klub pasi ai depërtoi në ekipin e tyre të parë në mënyrë mbresëlënëse këtë sezon.

Paga e tij do të kete rritje graduale ku gjysmen e sezonit 2022-2023 do te perfitoje 500 mije euro, sezonin 2023-2024 do te fitoje 1 milione euro dhe ne sezonin e fundit 2024-2025 do te perfitoje 1.5 milione euro.

Max Allegri i dha anglezit që luan si sulmues anësor i majtë disa paraqitje si zëvendësues para pushimit dhe ai dha disa rikthime mbresëlënëse për ta për ta detyruar menaxherin ta mbajë atë në ekipin e parë.

Marrëveshja e tij e mëparshme do të përfundonte në fund të këtij sezoni dhe disa klube tashmë e rrethuan të riun, duke u përpjekur ta shtojnë atë në skuadrën e tyre.

Megjithatë, Juve ishte po aq i etur për ta mbajtur atë, dhe bardhezinjtë ia kanë dalë që ta bëjnë atë të nënshkruajë një marrëveshje të re deri në vitin 2025, ka njoftuar klubi në faqen e tij të internetit.

Në një deklaratë thuhet:

“Samuel Iling-Junior ka vënë në letër të ardhmen e tij në Juventus dhe zyrtarisht i bashkohet Ekipit të Parë ndërsa rinovon kontratën e tij deri në vitin 2025.

I lindur në vitin 2003, Samuel iu bashkua Juventusit në shtator 2020 pasi filloi në Akademinë e Chelsea.

Udhëtimi i tij te Bianconerët ka qenë një rritje e vazhdueshme që e ka çuar atë të debutojë për ekipin e parë, kur iu deshën disa minuta që ai të shfaqte të gjithë cilësinë e tij.

Iling-Junior është një nga tanët dhe është një gëzim që e kemi mbajtur atë në klub pavarësisht interesimit nga skuadrat e tjera evropiane.

I riu është dukshëm i talentuar dhe tani është gati për aksionin e ekipit të parë, duke marrë parasysh kontributin e tij për ekipin tonë kur të fillojë të luajë.