Sassuolo ka blerë zyrtarisht sulmuesin Agustin Alvarez (2001) nga Penarol, duke lidhur me atë me një kontratë pesëvjeçare deri në 30 Qershor 2027.

Qendërsulmuesi fluturoi këtë javë për testet e tij mjekësore dhe vendosi me stilolaps marrëveshjen për një fazë të re të karrierës së tij në Serie A.

Ai mbushi vetëm 21 vjeç muajin e kaluar dhe tashmë është një përfaqësues i Uruguait me katër paraqitje, duke shënuar një gol.
Në fakt, Alvarez ishte në shënjestër në debutimin e tij të parë të Uruguait, një fitore 4-2 kualifikuese për Kupën e Botës ndaj Bolivisë në shtator 2021.
Marrëveshja ëshë arritor me vlerë rreth 12 milionë euro plus 2 milionë euro të tjera bonuse të lidhura me performancën, me Penarol që i detyrohet 20 % të çdo shitjeje të ardhshme.
Një produkt i akademisë së të rinjve Penarol, ai gjeti rrjetën 34 herë me 10 asistime në 89 ndeshje konkurrues për klubin.