Jorge Sampaoli (1960) është trajneri i ri i Sevilla FC.
Argjentinasi, i cili drejtoi kombëtaren e vendit të tij, Atlético Mineiro dhe ekipin brazilian Santos, si dhe Olympique de Marseille për t’u kthyer tani në ekipin bardhekuq, nënshkruan deri në 30 qershor 2024.

Sevilla FC dhe Jorge Sampaoli kanë arritur marrëveshje që trajneri argjentinas të bëhet trajneri i ri i ekipit të parë, duke përfunduar kështu periudhën e dytë te Nervión, pas drejtimit të skuadrës gjatë sezonit 2016/17. Trajneri i Casilda firmos për pjesën e mbetur të sezonit dhe një sezon tjetër, deri më 30 qershor 2024 dhe sot pasdite do të drejtojë seancën e parë të punës në qytetin sportiv me fillim nga ora 18:30.

Së bashku me Jorge Sampaolin, vijnë edhe Jorge Desio, Diogo Meschine dhe Pablo Fernández, të cilët do të jenë pjesë e stafit të tij stërvitor.

Sampaoli (i lindur më 13.03.1960) filloi të luante futboll si lojtar në rangun e ulët të Newell’s Old Boys, megjithëse një dëmtim i rëndë në tibia dhe fibula e detyroi atë të linte futbollin në moshën 19-vjeçare. Sampaoli u hodh në karrierën e tij si trajner, drejtoi skuadra të ndryshme në kategoritë më të ulëta të Argjentinës dhe bëri hapin drejt Juan Aurich në Peru në vitin 2002. Kështu filloi një karrierë vërtet e suksesshme që arriti kulmin e saj në Kili, të dyja me Universitetin e Kilit. , një ekip me të cilin fitoi dy turne Apertura, një Clausura dhe një Kupë të Amerikës së Jugut, si dhe me ekipin kombëtar të Kilit, të cilin e drejtoi nga dhjetori 2012 deri në dhjetor 2016.

Në skuadrën e Kilit, Sampaoli arriti ta klasifikojë skuadrën në fazën finale të Kupës së Botës në Brazil, kampionat ku luajti një rol të jashtëzakonshëm, pasi Kili ra në fazën e 16-tës në një penallti të pafat kundër Brazilit. Në verën e ardhshme, atë të vitit 2015, ai udhëhoqi Kilin drejt arritjes së Copa América, titulli i parë zyrtar që ka arritur kombëtarja e Kilit. Sampaoli u shpall trajneri më i mirë i Amerikës në vitin 2015, vit në të cilin ai u nominua edhe për Topin e Artë të FIFA-s në kategorinë e trajnerëve. Frymëzuar nga loja ofensive e trajnerëve të mëdhenj nga vendi i tij si Marcelo Bielsa, i cili gjithashtu ka drejtuar Kilin.

Kështu, ai ishte ylli i sezonit të tij të dytë te Sevilla FC, ku më 16-17, dhe pas një raundi të parë të shkëlqyer dhe rezultateve – një rekord historik për pikë ende në fuqi me 42-, arriti të largohej nga të kuqtë dhe skuadra e bardhë në pozitën e katërt me 72 pikë, duke e lejuar kështu të kontestojë sërish Ligën e Kampionëve. Përveç kësaj, në kompeticionin maksimal kontinental arritën deri në 1/16, ku u eliminuan ndaj Leicesterit. Sfida e tij e radhës do të ishte drejtimi i kombëtares së vendit të tij, Argjentinës, të cilën e komandoi në pesëmbëdhjetë ndeshje ndërmjet miqësoreve, fazës së grupeve të Kupës së Amerikës dhe Kupës së Botës 2018, ku u eliminuan në fazën e 16-të kundër Francës. Nga atje ai do të shkonte sërish në dy sezonet e ardhshme në drejtimin e klubit, në këtë rast te Santos dhe brazilianin Atlético Minero, me të cilët përfundoi në pozitën e dytë dhe të tretë në Serie A, përkatësisht në kurset 2019 dhe 2020.

Dy vitet e fundit, Sampaoli u rikthye në Evropë për t’u stërvitur në Ligue 1 në Olympique de Marseille, ku ishte në krye të skuadrës nga fundi i 20/21 dhe 21/22, duke përfunduar në vendin e pestë dhe një pozicion të dytë më shumë se të jashtëzakonshëm. sezonin e fundit, që i lejoi atij akses në Ligën e Kampionëve. Vitin e kaluar ata arritën edhe në gjysmëfinale të Ligës së Konferencave.