Jose Luis Mendilibar (1961) sapo është emëruar trajner i ri i Sevillas pasi dje skuadra spanjolle shkarkoi trajnerin argjentinas Jorge Sampaoli (1960).

Trajneri spanjoll dhe ka folur për mediat vendase në konferencën për shtyp:

“Jam i lumtur që jam në një klub të madh, ndihem krenar që më kanë zgjedhur nga të gjithë trajnerët që nuk punojnë në momentalisht. Dhe nuk mendoj se shumë do të kishin thënë “jo”.
Ne nënshkruam një kontratë deri në fund të sezonit, atëherë do të shohim se si do të ketë shkuar. Mund të shkojë gjithashtu mirë, por nëse për çfarëdo arsye nuk do të pajtoheshim, pse të vazhdosh? Përndryshe do të jetë e lehtë të arrihet një marrëveshje”.