Sevilla FC zyrtarizoi këtë të premte ardhjen e mbrojtësit të djathtë argjentinas Gonzalo Montiel (1997) nga River Plate.

Ish-lojtari i River Plate ka nënshkruar një kontratë pesëvjeçare deri në 30 qershor 2026 në Andaluzi.

Shuma e transferimit është 11 milionë euro.

I përzgjedhur 13 herë me ekipin kombëtar të Argjentinës, Gonzalo Montiel fitoi Copa America këtë verë duke luajtur të gjithë finalen.

Anësori i River gjithashtu fitoi një Copa Libertadores në 2018 kundër rivalit Boca Juniors.

Ai u largua nga vendi i tij i lindjes për herë të parë në karrierën e tij dhe për të luajtur në Evropë.