Sevilla FC dhe Bayern Munich kanë arritur marrëveshje për transferimin e Tanguy Nianzou (2002) për 16 milionë euro.

Qendërmbrojtësi i lindur në Francë, i cili është me origjinë nga Bregu i Fildishtë, po i bashkohet klubit me një marrëveshje pesëvjeçare deri në 30 qershor 2027.

Ai bëri 22 paraqitje në të gjitha garat sezonin e kaluar për kampionët gjermanë.

Karriera profesionale e Nianzou filloi në Paris Saint-Germain, klubi i tij i lindjes, në dhjetor 2019 kur ai u shfaq në një fitore 3-1 kundër Montpellier në moshën vetëm 17 vjeç.

Ai bëri dymbëdhjetë paraqitje të tjera atë sezon, duke përfshirë dy paraqitje në Champions League kundër Galatasaray dhe Borussia Dortmund.  Goli i tij i parë profesional erdhi në Kupën e Ligës Franceze kundër Reims, dhe disa javë më vonë ai shënoi një dygolësh në Amiens në Ligue 1.

Kur kontrata e tij skadoi në qershor 2020, ai iu bashkua Bayern Munich në një marrëveshje katërvjeçare.  Debutimi i tij erdhi disa muaj më vonë në një fitore 3-1 kundër Stuttgartit.  Pesë dalje të tjera të Bundesligës pasuan atë sezon.

Ai u paraqit më rregullisht sezonin e kaluar, me 17 paraqitje në Bundesligë, katër në UEFA Champions League dhe një në DFB-Pokal.  Goli i tij i parë dhe i vetëm erdhi në fitoren 4-0 ndaj Union Berlin në mars.

Në nivel ndërkombëtar, ai aktualisht po luan për ekipin U20 të Francës, me dymbëdhjetë paraqitje deri më tani.  Ai ka qenë kapiten i ekipit në tre raste dhe shënoi golin e tij të vetëm në barazimin 1-1 me Portugalinë në fillim të këtij viti.  Ai gjithashtu ka ndeshje në nivelet U16, U17 dhe U18, duke përfshirë shtatë paraqitje dhe një gol gjatë Kupës së Botës FIFA U17 2019.

Pavarësisht se është vetëm 20 vjeç, Tanguy ka një listë mbresëlënëse trofesh.  Ai ishte pjesë e skuadrës vendase të PSG-së që fitoi 3 trofetë e sezonit 2019-20, megjithëse ishte larguar nga klubi përpara se ata të merrnin Kupën e Francës dhe Kupën e Ligës Franceze.  Ata arritën gjithashtu në finalen e Ligës së Kampionëve të UEFA-s, por, çuditërisht, ata u mundën nga Bayern Munich, i cili e kishte nënshkruar atë gjashtë javë më parë.

Në dy vitet e tij në Bavari, ai ka fituar dy tituj të Bundesligës dhe dy Superkupa DFL, dhe, në nivel ndërkombëtar, ai ishte pjesë e skuadrës së Francës që doli e treta në Kupën e Botës FIFA U17 2019.

Nianzou është qendërmbrojtësi i fundit franceze që i bashkohet klubit, duke ndjekur gjurmët e bashkatdhetarëve si Julien Escudé, Sébastien Squillaci, Adil Rami, Clement Lenglet dhe Jules Koundé.