Sevilla FC ka arritur një marrëveshje me Adnan Januzaj (1995), e cila do ta shohë anësorin sulmues të nënshkruajë për klubin spanjoll për një marrëveshje katërvjeçare deri në 30 qershor 2026.

Futbollisti i lindur në Belgjikë bashkohet si tranaferim i lirë pasi kontrata e tij me Real Sociedad skadoi në verë, duke i dhënë fund periudhës së tij pesë-sezonale në San Sebastián.

Përfaqësuesi belg mund të luajë në të dyja krahët, por zakonisht shfaqet në krahun e djathtë, si për të prerë në këmbën e tij të majtë më të fortë.

I lindur në Bruksel, Januzaj e filloi karrierën e tij në akademinë e klubit të vendlindjes RSC Anderlecht, por u rrëmbye shpejt nga Manchester United në vitin 2011, kur ishte vetëm 16 vjeç.

Debutimi i tij zyrtar erdhi në fitoren e Community Shield në vitin 2013 kundër Wigan Athletic, përpara se të dilte në skenë pak më pak se dy muaj më vonë me një dygolësh larg Sunderland në fillimin e tij të parë në Premier League për të siguruar një fitore të rikthyer 2-1.

Ai do ta përfundonte atë sezon me katër gola në 35 ndeshje në të gjitha garat, duke përfshirë dy ndeshje në Ligën e Kampionëve të UEFA-s.  Ai vazhdoi me 28 paraqitje të tjera për Mancunians gjatë dy sezoneve, duke shtuar një gol më shumë.

Në gjysmën e parë të sezonit 2015/16, ai u bashkua me Borussia Dortmund në një huazim afatgjatë.  Megjithatë, ai u rikthye në Manchester në mes të sezonit pas dymbëdhjetë daljeve për skuadrën gjermane.

Sezonin e ardhshëm, ai u huazua në Sunderland, ku u ribashkua me David Moyes, menaxherin që i dha atij debutimin e tij zyrtar për Manchester United.  Ai shënoi një gol dhe shënoi tre të tjerë në 27 paraqitje për The Black Cats, të cilët u rrëzuan në fund të sezonit.

Januzaj më pas bëri lëvizjen e tij në Spanjë, duke nënshkruar për Real Sociedad në një marrëveshje pesëvjeçare ku pati periudhën më të frytshme të karrierës së tij.  Ai shënoi 23 gola dhe asistoi 21 në 168 paraqitje në të gjitha garat për skuadrën baske, duke përfshirë paraqitjet në UEFA Europa League dhe Superkupën e Spanjës.

Për sa i përket kontributeve të golave, sezoni i tij më i mirë erdhi në sezonin 2019/20, me tetë gola dhe katër asistime në 29 paraqitje pasi La Real fitoi Kupën e Mbretit për t’i dhënë fund një thatësire 34-vjeçare të trofeut.  Ai ishte një zëvendësues i papërdorur në finalen, e cila u luajt në prill 2021 për shkak të pandemisë.

Në skenën ndërkombëtare, Januzaj vendosi të përfaqësojë Belgjikën, pasi mund të luante për një sërë shtetesh, përfshirë Shqipërinë dhe Turqinë.  Ai ka bërë 15 paraqitje për vendin e tij dhe ka luajtur në Kupën e Botës në 2014 dhe 2018, duke shënuar vetëm 1  gol në një fitore 1-0 kundër Anglisë.