Sevilla FC dhe Galatasaray AS kanë arritur një marrëveshje në parim për transferimin e qendërmbrojtësit Marcos do Nascimento Teixeira (1996), Marcão për 12 milionë euro.

Pasi braziliani të kalojë testet mjekësore, ai do të nënshkruajë kontratën e tij deri në 30 qershor 2027 dhe do të udhëtojë me ekipin në Seul.

I lindur në Londrina në shtetin e Paraná, braziliani sapo mbushi 26 vjeç në qershor.  Ai kaloi akademinë në Atlético Paranaense dhe, pas një huazimi të shkurtër në Avaí, me të cilin bëri debutimin e tij, ai u kthye në Atlético për të luajtur pesë ndeshje dhe për të shënuar një gol në Campeonato Paranaense.  Në pamundësi për të rregulluar një vend në ekipin e parë, ai kaloi një kohë të huazuar te Guarantinguetá dhe Ferroviaria përpara se të kthehej te Atlético Paranaense në maj 2016, duke luajtur 18 ndeshje dhe duke shënuar një gol.

Në qershor 2017 ai do të dilte në huazim te Atlético Goianense.  Kjo marrëveshje do të zgjaste vetëm një muaj para se Rio Ave, nga Portugalia, të vinte me një ofertë për ta huazuar atë me një opsion blerjeje.  Në ligën portugeze, ai do të gjente kohën e lojës që i duhej, duke luajtur 20 herë në ligë, një herë në Kupën e Portugalisë dhe katër ndeshje në Kupën e Ligës.  Në verën e vitit 2018 ai do të nënshkruante për GD Chaves në Portugali, duke luajtur çdo minutë në gjysmën e parë të sezonit: 24 ndeshje në të cilat shënoi tre gola.

Në afatin kalimtar të janarit të atij viti, ai do të nënshkruante për Galatasaray.  Atë sezon ai do të luante 15 ndeshje në Super Lig, katër në Kupën e Turqisë dhe dy në Europa League.  Marcao do të fitonte dopietën, duke fituar ligën dhe kupën turke.

Atë verë, ai do të fitonte trofeun e tij të tretë dhe deri më sot të fundit, duke ngritur Superkupën kundër Akisharit.  Në sezonin 19/20, që u ndërpre nga pandemia, ai luajti 28 ndeshje në ligë dhe katër në kupë, si dhe debutoi në Champions League.  Ai luajti të gjashtë ndeshjet kundër Real Madrid, PSG dhe Club Brugge.  Sezonin e ardhshëm ai do të ishte edhe më i rëndësishëm në skuadër, duke luajtur 37 ndeshje në ligë, dy në Kupën e Turqisë dhe tre në Europa League.  Këtë sezon që sapo përfundoi, ai luajti 26 ndeshje në ligë dhe një në kupë.