Sevilla ka kënaqësinë të njoftojë se ka rënë dakord për një marrëveshje me FC Internazionale për nënshkrimin huazues falas të mesfushorit 21-vjeçar francezo-kamerunian Lucien Jefferson Agoumé (2002).

Transferimi do të përfshijë gjithashtu një opsion për blerje për 8 milionë euro në verë.

I lindur në Yaoundé, Kamerun, ai më pas u transferua në Francë ku u bashkua me akademinë e të rinjve të FC Sochaux-Montbéliard në moshën 12 vjeçare. Vetëm katër vjet më vonë, vetëm 16 vjeç, ai bëri debutimin e tij me ekipin e parë në Ligue 2 dhe përfundoi 2018 /19 sezon me 17 paraqitje zyrtare, duke përfshirë dy në Coupe de France. Dalja e tij si lojtari më i ri që bëri debutimin e tij me FC Sochaux nxiti interesin e Interit të Milanos, i cili vazhdoi nënshkrimin e tij në verën e vitit 2019. Me Interin, minutat e tij u ndanë mes ekipit të të rinjve, për të cilin ai luajti pesë Ligën e të rinjve. ndeshjet, dhe ekipi i parë, duke bërë tre paraqitje në Serie A. Agoumé mori një medalje nënkampione në UEFA Europa League në Këln, duke u paraqitur në stol kundër Getafes në raundin e 16-të dhe Leverkusenit në çerekfinale, por jo në gjysmëfinale, kundër Shakhtarit ose në finale. ku fituam kurorën tonë të gjashtë në Europa League.

Pas një viti përshtatjeje te Interi, ai shkoi në huazim te Spezia në Serinë A për sezonin 2020/21, duke luajtur 12 ndeshje në ligë dhe një në Kupë. Agoumé më pas u transferua nga Serie A në skuadrën e Ligue 1, Stade Brestois në 2021/22, duke luajtur 27 ndeshje në ligë dhe tre në Kupën e Francës. Me tre vjet të mbetura në kontratën e tij dhe ende vetëm 20 vjeç, Interi vendosi të kthejë Agoumé në Francë, pavarësisht se ai bëri disa ndeshjet e para të sezonit në Serie A, duke e huazuar atë në ESTAC Troyes në fund të afatit kalimtar të verës 2022. Sidoqoftë, Troyes u rrëzua nga Ligue 1 me Agoumé që luajti 15 ndeshje dhe asistoi një herë. Këtë sezon ai ka qëndruar te Interi dhe ka mbetur jashtë skuadrës së Simone Inzaghit vetëm në ndeshjen e parë kundër Monzas. Ai kishte minuta në fazat e mbylljes së Salernitana larg më 30 shtator 2023.

Në nivel ndërkombëtar, Agoumé ka luajtur në të gjitha kategoritë e moshave të kombëtares franceze që nga debutimi i tij me U-16 në vitin 2018. Në vitin 2019, ai ishte gjysmëfinalist në Kampionatin Evropian U-17 në Irlandë dhe i treti në U-17 -17 Kupa e Botës në Brazil. Pasi kaloi në ekipet U-18 dhe U-20, shtatorin e kaluar ai bëri debutimin e tij me U-21, të drejtuar nga Thierry Henry, duke luajtur një miqësore kundër Danimarkës dhe një kualifikuese për Euro U-21 2025 kundër Sllovenisë.

“Jam shumë i lumtur që jam këtu, mezi pres të stërvitem dhe të luaj me shokët e mi. Është një ditë shumë e lumtur për mua dhe familjen time. Isha shumë i qetë, sepse negociatat me Sevillan kanë qenë shumë të mira. Ne kishim biseduar për disa javë dhe negociatat ishin të lehta, sepse unë e njoh klubin. E dua futbollin dhe e kuptoj se çfarë përfaqëson Sevilla. Një klub i madh, një qytet i bukur. Marrja e vendimit ishte shumë e lehtë për mua.

Spanjishten e kam mësuar në shkollë, që në moshë shumë të vogël. Unë tashmë isha duke e studiuar atë në akademinë Sochaux. Tani është më e vështirë, sepse në pesë vitet e fundit flas italisht dhe jam pak i ndryshkur, por për dy ose tre javë spanjishtja ime do të jetë perfekte”. , – ishin fjalët e para të tij pas transferimit.