Blades kanë bërë një tjetër lëvizje të rëndësishme në tregun e transferimeve të verës duke nënshkruar me një mbrojtës ndërkombëtar.

Përfaqësuesi i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, qendërmbrojtësi Auston Trusty (1998), ka nënshkruar një marrëveshje katërvjeçare deri më 30 qershor 2027 me klubin pasi u ra dakord për një tarifë 5 milionë stërlina (5.8 milionë euro) me Arsenalin për shërbimet e tij.

24-vjeçari mund të jetë i njohur për tifozët e Blades pasi luajti dy herë kundër klubit për Birmingham City, ku e kaloi sezonin e kaluar si huazim.

“Jam më shumë se i emocionuar. Mundësia për të qenë këtu në këtë klub historik, dhe një mundësi për të luajtur në Premier League dhe për të treguar aftësitë e mia, është gjithçka që mund të kisha ëndërruar ndonjëherë të rritesha si fëmijë. Në Pensilvani, kjo ishte një ëndërr – thuajse një ëndërr e pamundur, por unë besova në veten time dhe mundësia ka ardhur, është gjithçka që kam ëndërruar.
Është çmenduri sa shpejt ndodhin gjërat në futboll. Sapo jam kthyer nga një turne në SHBA me Arsenalin dhe disa ditë më vonë jam ulur këtu duke bërë këtë intervistë. Gjërat ndodhën shumë shpejt, por futbolli kështu funksionon. me te vertete ne kerkim te nje mundesie keshtu qe sapo erdhi, gjerat dhe detajet u sheshuan. Jam ketu, nuk po humbisja kohe.
Gjithçka po realizohet për mua. Unë jam në vendin e duhur në kohën e duhur dhe në mendësinë e duhur. Gjithçka është bashkuar ashtu siç e kam ëndërruar.” , – tha Trusty.

Shefi i Blades, Paul Heckingbottom shtoi: “Jam i kënaqur që ia dolëm ta kalojmë këtë, është një nga pozicionet që ne kemi kërkuar të plotësojmë dhe është me një tonin, një transferim i përhershëm dhe jo një Ai është në një moshë të mirë për të përparuar, ka përvojë duke luajtur në nivel ndërkombëtar dhe në kampionatin e vitit të kaluar, ku e monitoruam dhe ai mori çmimin lojtari i vitit në Birmingham. atletizmi dhe dëshira për të pasur sukses në Premier League”.

I lindur në Pensilvani, Trusty bëri përparim të rëndësishëm në atdheun e tij përpara se të tërhiqte vëmendjen e Arsenalit. Ai luajti për klubet lokale përpara se të bashkohej me grupin e të rinjve të Philadelphia Union. Në vitin 2016, Trusty nënshkroi një kontratë amatore me ekipin rezervë të Unionit, Bethlehem Steel, duke mbetur e pranueshme për të luajtur futboll kolegj për North Carolina Tar Heels. Mbrojtësi do të vazhdonte të luante 44 ndeshje për Betlehemin gjatë dy sezoneve, përpara se të bënte debutimin e tij të parë për Philadelphia kundër New England Revolution në mars 2018.

Në nëntor 2019, Trusty iu bashkua Kolorados dhe shijoi dy vjet me Rapids përpara se të kalonte në Angli me Gunners në janar 2022, fillimisht duke qëndruar në MLS deri në fund të atij sezoni përpara se të kthehej në Emirates Stadium dhe menjëherë të huazohej në EFL.

Birmingham City ishte destinacioni i tij për të gjithë fushatën 2022/23 dhe Trusty vazhdoi të bëhej një hit i madh me besimtarët e St Andrew. 24-vjeçari bëri 48 paraqitje në të gjitha garat për Blues, duke përfshirë dy kundër Blades, duke fituar çmimin Lojtari i Vitit i Cityt në proces.

Ai është nënshkrimi i katërt i United gjatë verës, dhe do të mbajë fanellën me numrin 5.