Sheffield United ka paguar një tarifë të prej 3 milionë stërlinash (3.5 milionë euro)  për të transferuar nga Malmo qendërmbrojtësin Anel Ahmedhodžić (1999).

Anel Ahmedhodžić i cli ka lindur në Suedi por luan për përfaqësuesen e Bosnjes, i cili ka fituar 18 ndeshje për të rriturit, pasi kishte përfaqësuar më parë Suedinë në rininë e tij dhe një herë në nivel të lartë, arrin në Bramall Lane me marrëveshje deri në vitin 2026. Ai nënshkroi kontratën e tij në kampin stërvitor portugez të United të martën pasdite.

Mbrojtësi Ahmedhodžić komentoi:

Është ndjesi e mahnitshme të përfundosh këtë marrëveshje, kanë qenë tre ditë plot tension, shumë testime dhe jam i kënaqur që u bë.  Nuk dua të flas se si do të luaj, thjesht dua të dal atje dhe t’u tregoj të gjithëve.

Ndihmës trajneri Jack Lester është një nga arsyet pse kam nënshkruar.  Më pëlqeu shumë ai në Nottingham Forest, koha që kaluam së bashku ishte e mrekullueshme dhe pikërisht ajo që më duhej në atë kohë, shpresoj për një kohë edhe më të mirë këtu.”

23-vjeçari filloi të luante Malmö FF përpara se të kalonte në Angli për t’u bashkuar me Nottingham Forest në janar 2016. Në moshën 17-vjeçare, Ahmedhodžić bëri debutimin e tij në Championship kundër Newcastle në dhjetor 2017.

Në janar 2019, Ahmedhodžić u rikthye në Malmö FF në një marrëveshje trevjeçare dhe bëri debutimin e tij në ligën e parë suedeze kundër Helsingborg.  Pasoi një periudhë e shkurtër huazimi me skuadrën daneze Hobro IK.

Ahmedhodžić caktoi të ardhmen e tij afatgjatë te skuadra suedeze në prill 2020 dhe i ndihmoi ata të fitonin Allsvenskan suedez, duke vazhduar të bënte debutimin e tij në Champions League kundër Juventusit në shtator 2021. Sezoni 2021/22 e pa atë të grumbullonte 64 paraqitje për klubin dhe kombëtaren  , pasi ka kaluar pjesën më të madhe të vitit 2022 në formë huazimi në Francë me Bordeaux në Ligue 1.