Me sezonin e ri të Premier League vetëm disa ditë larg, Blades kanë bërë një lëvizje të rëndësishme në tregun e transferimeve.

Mesfushori me vlerësim të lartë Vinícius Souza (1999) ka nënshkruar një marrëveshje katërvjeçare deri më 30 qershor 2027 me Sheffield United që i pagoi skuadrës belge, Lommel SK, një tarifë 12 milionë euro.

24-vjeçari bëhet nënshkrimi i pestë i trajnerit Paul Heckingbottom për sezonin e ngushtë dhe do të rrisë opsionet brenda motorrit të Blades pasi ai luajti 37 herë në La Liga sezonin e kaluar pas një periudhe huazimi me Espanyol.

Heckingbottom komentoi:
“Vini është atletik, i pëlqen pjesa mbrojtëse e lojës dhe i pëlqen të konkurrojë, ne e dimë se po marrim një lojtar të mirë dhe ai e di se çfarë roli duam që ai të luajë për ne.
Ai është dikush që e kemi njohur për një kohë të gjatë, ne u bëmë të vetëdijshëm për të Krishtlindjet para fundit kur e pashë për herë të parë dhe filluam të diskutonim për të. Kjo verë është hera e parë që rrugët tona janë rreshtuar dhe ne kemi qenë në gjendje të shkojmë. Unë jam i kënaqur që kemi qenë në gjendje ta marrim atë në një marrëveshje të përhershme, menduam se do të ishte vetëm një huazim, por ne mendojmë se ai do të jetë shumë i rëndësishëm për ne këtë sezon – dhe në vazhdim.
Ka pasur shumë punë të vështirë për ta çuar atë në Bramall Lane dhe mendoj se kjo është arsyeja pse ai na ka zgjedhur neve mbi opsionet e tjera”.

I lindur në Rio de Janeiro, Vinícius e filloi karrierën e tij në vendin e tij të lindjes me Flamengo përpara se të bashkohej me Lommel SK në 2020.

Ai shijoi një periudhë huazimi gjatë një sezoni me skuadrën tjetër belge KV Mechelen në 2021/22 përpara se të kalonte në Spanjë për një periudhë të ngjashme huazimi në Espanyol ku bëri përshtypje sezonin e kaluar.

Vinícius komentoi:
Jam shumë i lumtur që jam këtu, duke nënshkruar për Blades. Dua t’ju falënderoj të gjithëve që e bëtë këtë të ndodhë. Trajneri më dërgoi mesazhe mbështetjeje, jam shumë i lumtur, është ëndrra ime luaj në Premier League, nuk më intereson se me kë do të luaj”.