Nënshkrimi i dhjetë i Sheffield United në afatin kalimtar është një kapje e madhe me James McAtee (2002) që kthehet në Bramall Lane në një huazim për një sezon nga Manchester City.

Manchester City dhe Blades kanë rënë dakord për kushtet që James McAtee t’i bashkohet Unitedit edhe një herë në baza të përkohshme dhe Paul Heckingbottom është i kënaqur që durimi i klubit është shpërblyer:
“Të gjithë e dinë respektin që kam për Mac, si person dhe si futbollist dhe kjo vlen për stafin dhe skuadrën që luajti me të sezonin e kaluar, ai ishte një pjesë e madhe e fushatës sonë promovuese.
Ai na ofron diçka ndryshe në fushë, ai është një futbollist cilësor dhe do të përshtatet menjëherë. Shpresojmë, ai dhe ne mund të shijojmë këtë udhëtim në Premier League.”

McAtee, 20 vjeç, ishte një goditje e madhe me mbështetësit pasi Blades siguruan promovimin sezonin e kaluar, duke shënuar nëntë gola në 43 paraqitje në të gjitha garat, duke përfshirë një numër paraqitjesh të paharrueshme.

James ishte i prirur të kthehej në S2 për të vazhduar zhvillimin e tij, duke shtuar:
“Jam i emocionuar që jam kthyer dhe mezi pres të rikthehem në fushë.
Ka qenë momenti i fundit, unë kam mbajtur kokën ulur, kam stërvitur fort në City dhe kam pritur të shoh se çfarë po ndodhte. Mendoj se lidhja emocionale me klubin dhe mundësia për të luajtur në Premier League ishin faktorë të rëndësishëm në po kthehem.
Më pritën ngrohtë javën e kaluar kur u ktheva me Cityn. falënderoj të gjithë tifozët për këtë – dhe ishte një lojë e mrekullueshme. Kisha emocione të përziera, ishte një atmosferë e veçantë, po u tregoja shokëve të mi për Greasy Chip, Kënga e Butty.”

Playmaker-i i lindur në Salford punoi në akademinë e Cityt, duke bërë katër paraqitje për Trofeun e Football League midis 2019 dhe 2020.

Gjatë sezonit 2021/22, ai hyri në ekipin e parë të Cityt për ndeshjen e Kupës EFL kundër Wycombe, pasi kishte shënuar në trofeun Papa John kundër Scunthorpe United. Ishte një sezon ku ai bëri gjithashtu debutimin e tij në Premier League kundër Everton dhe gjithashtu luajti dy ndeshje të FA Cup. Ai më pas bëri përkuljen e tij në Champions League kundër Sporting në Etihad.

Ai iu bashkua Unitedit para fillimit të sezonit të kaluar dhe pas një fillimi të vështirë u ambientua shpejt me jetën në Champions. Pasi shënoi golin e tij të parë në barazimin emocionues 3-3 kundër Blackpool, ai kaloi nga forca në fuqi, duke shijuar një periudhë festive produktive me një goditje të Boxing Day në fitoren në shtëpi ndaj Coventry dhe një gol të dukshëm solo disa ditë më vonë në një fitore si mysafir ndaj Blackpool.

Ndoshta momentet e tij më të paharrueshme arritën gjatë sezonit të ri, duke shënuar fituesin në Norwich, golin e barazimit në suksesin 4-1 në shtëpi ndaj Cardiff dhe një tjetër goditje fituese në shtëpi ndaj Bristol City. Fushata e tij mbresëlënëse e pa atë të fitojë çmimin Lojtari i Ri i Vitit nga United.

Këtë sezon ai ka qenë në skuadrën e ditëve të ndeshjeve për çdo ndeshje të Manchester Cityt në Premier League, përfshirë së fundmi kundër Blades, dhe bëri një paraqitje të shkurtër nga stoli gjatë hapjes së sezonit kundër Burnley.

I mbuluar më parë nga Anglia në nivelin U18 dhe U20, ai bëri debutimin e tij për U21 në qershor 2022.

Anis Slimane, Yasser Larouci, Benie Traore, Auston Trusty, Vinicius Souza, Gustavo Hamer, Tom Davies, Cameron Archer, Luke Thomas dhe tani McAtee kanë rënë dakord të gjithë marrëveshje me klubin këtë verë përpara afatit të transferimit të sotëm.