Liga Premier ka njoftuar zyrtarisht se përplasja e Manchester Cityt me Arsenalin e planifikuar të zhvillohet sot (e mërkurë) në mbrëmje, është suspenduar.

Vendimi u mor pasi pronari i Nottingham Forest dhe Olympiacos, Evangelos Marinakis rezultoi pozitiv në testin e coronavirusit dy javë pasi vëzhgoi ekipin e tij grek në Emiratet Stadium.

52-vjeçari, i cili kalon kohën e tij mes Nottinghamit dhe Greqi, ishte në stadiumin e Arsenalit për të parë skuadrën e tij në ndeshjen e 1/32-tës në Ligën e Evropës.

Prekja e presidentit të klubit anglez ka bërë autoritetet e futbollit në Angli të marrin masa dhe vendime.

Kështu, Liga Premier ka njoftuar tashmë se ka vendosur për pezullimin apo shtyrjen e ndeshjes në mes të Cityt dhe Arsenalit.

Pas njoftimit nga Liga Premier, një gjë të tillë e kanë bërë edhe dy klubet në fjalë, të cilët ishin të gatshme të luanin sonte mbrëma.