Southampton ka përfunduar nënshkrimin e mbrojtësit brazilian Lyanco (1997) nga Torino për 7.5 milionë euro.

Ai ka firmosur një kontratë katërvjeçare deri më 30 qershor 2025 me klubin nga Premier League.

Qendërmbrojtësi luajti 23 ndeshje në Serie A sezonin e kaluar, duke ndihmuar Torinon të shmangë rënien në nivelin e dytë të futbollit italian pasi përfunduan në vendin e 17-të.

Lyanco, i cili është një kombëtar i Brazilit U23 bëhet nënshkrimi i tetë i Saint gjatë verës, me Adam Armstrong, Theo Walcott, Romain Perraud, Valentino Livramento, Dynel Simeu dhe Thierry Small që janë bashkuar përgjithmonë, ndërsa Armando Broja ka mbërritur në huazim nga Chelsea.

Ai tha: “Jam shumë i lumtur që jam këtu. Shtë një ëndërr që kam pasur që kur kam filluar të luaj futboll si fëmijë për të luajtur në Premier League dhe për një ekip si Southampton. Është një ëndërr jo vetëm për mua, por edhe për të gjithë familjen time. Unë jam rritur në Brazil dhe futbolli është ndryshe atje, atëherë kur shkova në Itali mësova se duhet të përqendrohesh më shumë në taktikat. Ëndrra ime ishte të luaja në Premier League dhe të luaja futboll të fortë, dhe për mua futbolli anglez është i përsosur”.

Torino nuk e përfshiu atë në skuadrën e tyre për ndeshjen e parë të sezonit në Serie A, të cilën e humbi 2-1 në shtëpi nga Atalanta.

Lyanco u transferua në Itali nga Sao Paulo në 2017 dhe provoi një huazim në Bolonjë në sezonin 2018/19.  Përveç paraqitjeve të tij për ekipet e zhvillimit të Brazilit, ai gjithashtu mban nënshtetësinë serbe dhe i ka përfaqësuar ato në nivelin U19.