Klubi i Futbollit Southampton është i kënaqur të njoftojë nënshkrimin e sulmuesit Kamaldeen Sulemana (2002) nga Rennes, për 24 milionë euro.

Sulmuesi anësor ganez ka kompletuar një afat-ditor të transferimit nga klubi francez me kontratë deri në 30 qershor 2027.

Ai bëhet nënshkrimi i katërt për skuadrën e Nathan Jones në dritaren e janarit, pas ardhjeve të Mislav Oršić, Charly Alcaraz dhe James Bree.

I luajtur 15 herë për vendin e tij, duke përfshirë dy paraqitje në Kupën e Botës 2022, Sulemana tashmë ka përvojë si në nivel klubesh ashtu edhe në nivel ndërkombëtar dhe është i rehatshëm qoftë në një pozicion të gjerë apo qendror.

Pasi kishte luajtur futboll për të rinjtë në vendin e tij, ai u transferua në Danimarkë për t’iu bashkuar FC Nordsjælland në vitin 2020, duke bërë një ndikim të menjëhershëm pasi shënoi 14 herë në 42 paraqitje. Kjo bëri që Rennes ta nënshkruante atë në vitin 2021, me Sulemana që vazhdoi të rriste reputacionin e tij atje.

Ai largohet duke bërë 47 paraqitje dhe duke kontribuar me gjashtë gola për skuadrën e Ligue 1, ku ka luajtur kryesisht jashtë mase.

Trajneri i Southampton, Nathan Jones tha:

“Ky është një tjetër shtesë vërtet pozitive për ne këtë muaj. Natyrisht, ne kemi qenë të prirur për të shtuar pak më shumë fuqi në krah, dhe Kamaldeen është dikush që e bën këtë për ne. Ai është në një fazë të karrierës së tij ku ne mendojmë se mund të na ndihmojë në një afat të menjëhershëm, por gjithashtu të vazhdojë të rritet dhe të zhvillohet më tej në të ardhmen.”