Klubi i Futbollit Southampton është i lumtur të njoftojë se ka përfunduar nënshkrimin e sulmuesit Paul Onuachu (1994) nga klubi belg KRC Genk, për 18 milionë euro.

Qendërsulmuesi 2.01 m I gjatë bashkohet nga drejtuesit e Jupiler Pro League me një kontratë deri në vitin 2026, duke u bërë nënshkrimi i pestë i muajit për skuadrën e Nathan Jones, pas transferimeve të Mislav Oršić, Charly Alcaraz dhe James Bree.

Nigeriani Onuachu ka qenë në formë të mrekullueshme për Genk këtë sezon, me sulmuesin 6ft 7 inç që shënoi 17 gola në 22 paraqitje, duke e bërë atë golashënuesin më të mirë në ligën e parë belge.

Në total, ai largohet me 85 gola në 134 ndeshje për klubin, të cilit iu bashkua në vitin 2019 nga skuadra daneze FC Midtjylland, ku shënoi 71 herë në 181 paraqitje. Onuachu gjithashtu ka luajtur 13 ndeshje për vendin e tij, duke shënuar në tre raste.

Trajneri i Southampton, Nathan Jones tha: “

Paul është një nënshkrim i rëndësishëm për ne dhe përfundon atë që ka qenë një muaj jashtëzakonisht pozitiv për sa i përket rekrutimit. Ai është një grusht për të luajtur kundër, ka një rekord të jashtëzakonshëm gjatë gjithë karrierës së tij dhe ai është gjithashtu dikush që sjell përvojë të madhe me të, kështu që ai do të jetë një shtesë vërtet pozitive për skuadrën.”