Klubi i Futbollit Southampton është i kënaqur të njoftojë se ka përfunduar nënshkrimin e qendërmbrojtësit ndërkombëtar kroat Duje Ćaleta-Car (1996), në pritje të një leje pune dhe leje ndërkombëtare.

Futbollisti 192 cm i gjatë është bashkuar me një kontratë katërvjeçare nga skuadra franceze Marseille, për një tarifë 10 milionë euro duke përfunduar lëvizjen e tij pak para afatit të transferimit.

Ćaleta-Car mbërrin në St Mary’s pasi ka bërë 132 paraqitje për klubin e Ligue 1, të cilit iu bashkua në vitin 2018, duke i ndihmuar ata të përfundojnë në vendin e dytë sezonin e kaluar.

Para kësaj, ai kaloi katër vite mbresëlënëse në Austri me Red Bull Salzburg, ku gjithashtu luajti më shumë se 100 herë, ndërsa fitoi titullin e Bundesligës në katër raste radhazi dhe Kupën e Austrisë tre herë.

Ai ka 23 ndeshje ndërkombëtare në emër të tij dhe gjithashtu krenohet me një medalje nënkampione të Kupës së Botës si pjesë e skuadrës së Kroacisë që përfundoi e dyta në turneun 2018.

Trajneri i Southampton, Ralph Hasenhüttl tha:

“Duje është tashmë një lojtar shumë i vendosur dhe me përvojë, i cili ka bërë një punë mbresëlënëse në klubet e tij të mëparshme. Ai është një prani e madhe në fushë dhe do të sjellë edhe më shumë cilësi në grupin tonë të qendërmbrojtësve. Është e rëndësishme që ne kemi thellësi dhe opsione të mira në këtë pozicion, dhe ai na jep një tjetër shumë të fortë.”

Duje Ćaleta-Car tha:

“Ishte vërtet një ditë e çmendur. Jam shumë i emocionuar sepse fola me trajnerin, mendoj se ai është një trajner i mirë dhe sigurisht ekipi – i kam parë kundër Chelseat dhe në ndeshjet më parë. Unë e di mënyrën se si ata luajnë, ata kanë shumë lojtarë të rinj, kështu që mendoj se mund të jem mirë në grup dhe të jem me ta çdo ditë, për të përparuar me ta së bashku”.