Klubi i Futbollit Southampton ka kompletuar nënshkrimin e anësorit kroat Mislav Oršić (1992) nga Dinamo Zagreb për 6 milionë stërlina (6.8 milionë euro).

Ai ka firmosur një kontratë dyvjeçare e gjysmë, deri në 30 qershor 2025 pasi ai bëhet nënshkrimi i parë i afatit kalimtar të janarit.

Orshiq, 30 vjeç, sjell me vete një prejardhje të rëndësishme si në skenën evropiane ashtu edhe në atë ndërkombëtare, së fundmi duke luajtur në Kupën e Botës 2022, ku luajti një rol të madh në Kroacinë duke fituar vendin e tretë në këtë garë. Turneu i tij i mirë u theksua duke shënuar golin e fitores në ndeshjen e vendit të tretë kundër Marokut, ndërsa Orsic krijoi gjithashtu golin e barazimit të vendit të tij në kohën shtesë në fitoren e famshme çerekfinale ndaj favoritëve Brazilin, duke shënuar një goditje kritike në penallti. edhe atë lojë.

Ai largohet nga Dinamo e Zagrebit pas një periudhe madhështore katërvjeçare e gjysmë me gjigantët kroatë, duke i ndihmuar ata të fitojnë titullin e HNL-së në secilin prej katër viteve të fundit, duke u bërë gjithashtu golashënuesi më i mirë evropian i të gjitha kohërave. me 28 gola në Champions League dhe Europa League.Kjo përfshinte shënimin në fitoren 1-0 ndaj Chelsea-t në një ndeshje të fazës së grupeve të Ligës së Kampionëve shtatorin e kaluar – një nga pesë golat që shënoi Oršić në sezonin e këtij sezoni – si dhe një hat-trick kundër Tottenhamit në ndeshjen e 16-të të fundit të Ligës së Evropës. Mars 2021 që e çoi skuadrën e tij në çerekfinale.

Në total, Oršić bëri 216 paraqitje gjatë kohës së tij me Dinamo Zagreb, duke shënuar me një normë të jashtëzakonshme, me 91 gola për klubin.

Trajneri i Southampton, Nathan Jones tha:

“Mislav është një shtesë e rëndësishme për skuadrën tonë dhe jam i kënaqur që kemi qenë në gjendje ta fusim atë kaq shpejt këtë muaj. Ai është një kërcënim serioz sulmues dhe jam i sigurt se kushdo që ka ndjekur përparimin e tij ose ka parë se çfarë ka arritur në Kupën e Botës do të kuptojë talentin që ka. Ne jemi të emocionuar që e kemi atë këtu.”

Mislav Oršić deklaroi:

“Ndihem shumë i lumtur që jam këtu, mendoj se është një ëndërr për çdo futbollist të vijë për të luajtur në Premier League dhe unë jam këtu, jam gati, jam i motivuar dhe shpresoj që do të ndihmojë ekipin për të arritur qëllimet e tyre. Kur vij këtu në kamp, është e mrekullueshme dhe jam i sigurt se do ta shijoj vërtet kohën time këtu. Tani është paksa një situatë e vështirë për klubin, por unë mendoj se ne duhet të qëndrojmë së bashku. Ne kemi vetëm një plan – të gjithë të qëndrojnë në Premier League. Duhet të punojmë shumë çdo ditë dhe shpresoj që në fund të vitit të jemi të lumtur”.