Klubi i Futbollit Southampton ka të njoftuar nënshkrimin e Joe Aribo (1996) nga Rangers për një tarifë prej 6 milionë stërlinash (7,1 milionë euro).

Mesfushori nigerian ka nënshkruar një marrëveshje katërvjeçare deri në 30 qershor 2026 me klubin nga Premier League.

25-vjeçari ka kaluar tre sezonet e fundit në Ibrox, duke shënuar 26 gola në 149 paraqitje pas lëvizjes së tij në vitin 2019 nga Charlton Athletic.

Aribo i ndihmoi gjigantët e Glasgout të kapnin titullin e tyre të parë të Premierligës Skoceze në 10 vjet, duke ngritur gjithashtu Kupën e Skocisë dhe ishte nënkampion në UEFA Europa League të sezonit të kaluar në të cilin shënoi në finale.

I lindur në Londër, ai përfaqëson Nigerinë në skenën ndërkombëtare, duke fituar 20 ndeshje deri më sot dhe duke shënuar në secilën nga dy paraqitjet e tij të para për Super Eagles kundër Ukrainës dhe Brazilit në 2019. I njohur për shkathtësinë e tij, Aribo është 183 cm i gjatë dhe mund të luajë  kudo nëpër mesfushë, ose si sulmues.

Trajneri i Southampton, Ralph Hasenhüttl tha:
“Joe është një lojtar me shumë cilësi në lojën e tij, dhe ne jemi shumë të emocionuar ta mirëpresim atë në skuadër në kohë për udhëtimin parasezonal në Austri.
Ne besojmë se Joe mund të sjellë energji dhe kreativitet në skuadrën tonë.  Të ndihesh rehat në kaq shumë pozicione të ndryshme është shumë e dobishme për një trajner dhe tregon se ai ka një nivel të lartë inteligjence futbolli, me aftësinë për të marrë informacione të reja shpejt.
Ai ka luajtur shumë ndeshje tashmë në karrierën e tij, në një nivel shumë të lartë, dhe paraqitjet e tij në Europa League dëshmojnë se ai ka cilësinë për të luajtur në Premier League.  Kjo është një ambicie e madhe për të, dhe ai është i uritur t’u tregojë të gjithëve se mund ta bëjë këtë.”

Joe Aribo tha:
Është një klub i mrekullueshëm me shumë histori këtu dhe është një plan i mirë për atë që do të vijë më pas.  Jam shumë i emocionuar për udhëtimin.
Premier League është liga më e mirë në botë.  E kam parë që kur isha i ri, ka qenë gjithmonë një synim për mua të luaj këtu dhe të tregoj se çfarë mund të bëj në këtë skenë.
Është një ndjenjë e mrekullueshme, një ëndërr e realizuar.  Kjo është ajo ku unë kam dashur të jem që kur isha fëmijë duke u rritur duke luajtur, kështu që të thuash se jam këtu tani është vërtet emocionuese.”