Sulmuesi francez Janis Antiste (2002) është një lojtar i ri i Spezias. Ai u transferua nga Toulouse për 4.5 milionë euro dhe firmosi një kontratë deri më 30 Qershor 2026 me klubin e Serie A.

I shpejtë dhe i aftë në rifillimet, Antiste mishëron në mënyrë të përkryer titullin e ‘enfant prodige’ sepse debutimi në Ligue 1 që 17 vjeç nuk është aq i lehtë. Një vendas nga Toulouse, me ekipin e qytetit të tij, sulmuesi i ri francez ka grumbulluar 34 paraqitje dhe 7 gola në kampionat.

Antiste luajti në ekipet kombëtare të të rinjve të Francës dhe tani është gati të dallohet edhe me ‘Les Blues’ falë cilësive të tij teknike dhe fizike që e kanë bërë atë një nga premtimet më interesante të brezit të tij.

Jam i motivuar dhe i emocionuar nga mundësia për të provuar veten në Serie A, një nga ligat më të vështira dhe më të rëndësishme në botë. Falënderoj Toulouse që më lejoi të jem këtu sot dhe falënderoj klubin tim të ri për besimin që ata kanë treguar te mua: Mezi pres ta paguaj në fushë ”, këto janë fjalët e para të Janis Antiste, i cili do të veshë numrin 22 në përvojën e tij të re.

Pecini, Drejtuesi Kryesor i Operacioneve të Futbollit në Klub, është gjithashtu shumë i kënaqur: “Antiste është një blerje e rëndësishme si për të tashmen ashtu edhe për të ardhmen. Ai është një lojtar i datëlindjes 2002 me cilësi të mëdha, i cili ka bërë disa paraqitje me ekipin e parë të Toulouse  dhe jam i sigurt se ai do të dëshmojë vlerën e tij në Itali ”.